ԵՄ-ն արագ մեծացնում է ռազմական ծախսերը՝ զորքերի մի մասը դուրս բերելու ԱՄՆ-ի պլանների ֆոնին. Եվրահանձնաժողով
ԵՄ անդամ պետություններն աննախադեպ տեմպերով մեծացնում են ռազմական ծախսերը՝ Գերմանիայում իր ներկայությունը կրճատելու ԱՄՆ-ի պլանների ֆոնին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Անիտա Հիփերը Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Մենք աննախադեպ արագությամբ մեծացնում ենք ռազմական ծախսերը: Այսպես, 2023 թվականի համեմատությամբ Գերմանիան 2026 թվականին ռազմական ոլորտում ներդրել է 100 միլիարդ եվրոյով ավելի, իսկ 2029 թվականին այդ ծախսերը կավելանան 152 միլիարդ եվրոյով, այսինքն՝ երեք անգամ՝ 2023 թվականի համեմատությամբ», - Հիփերի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Այսպես է նա մեկնաբանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն հայտարարությունը, որ Վաշինգտոնը մտադիր է շուտով որոշում կայացնել Գերմանիայում իր ռազմական ներկայությունը կրճատելու մասին:
«Մեր երկարաժամկետ դիրքորոշումն այն է, որ Միացյալ Նահանգները Եվրոպայի անվտանգության ապահովման հարցերում առանցքային գործընկեր է: Մենք կարծում ենք, որ ամերիկյան զորքերի ներկայությունը Եվրոպայում նաև համապատասխանում է Միացյալ Նահանգների շահերին՝ պաշտպանելու իր գլոբալ դերն աշխարհում», - ընդգծել է Հիփերը:

ЕС быстро наращивает военные расходы на фоне планов США вывести часть войск: ЕК
Страны - члены Евросоюза беспрецедентными темпами наращивают военные расходы в свете планов США сократить свое присутствие в Германии. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявила представитель Еврокомиссии Анита Хиппер на брифинге в Брюсселе.
"Мы увеличиваем военные расходы с беспрецедентной скоростью. Так, Германия по сравнению с 2023 годом инвестировала в военную сферу в 2026 году на €100 млрд больше, а в 2029 году эти расходы вырастут на €152 млрд, то есть в три раза по сравнению с 2023 годом", - прокомментировала она заявление президента США Дональда Трампа о том, что Вашингтон намерен вскоре принять решение о сокращении своего военного присутствия в Германии.
"Наша долгосрочная позиция заключается в том, что США - это ключевой партнер в вопросах обеспечения безопасности Европы. Мы считаем, что присутствие американских войск в Европе также соответствует интересам США по защите их глобальной роли в мире", - подчеркнула Хиппер.
Трамп ранее заявил, что его администрация рассматривает возможность сократить дислоцированный на территории ФРГ контингент Вооруженных сил США и примет решение в обозримом будущем.