Փաշինյանն անդրադարձել է զինծառայության ժամկետը կրճատելու որոշումը նաև 2026 թվականի հունվարից առաջ զորակոչվածների վրա տարածելու հնարավորությանը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է զինվորական ծառայության ժամկետի կրճատման որոշումը նաև 2026 թվականի հունվարից առաջ զորակոչված զինծառայողների վրա տարածելու հնարավորության մասին հարցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը թեմային անդրադարձել է Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Գեղամասար բնակավայրում՝ պատասխանելով զինծառայողի ծնողի հարցին։
Բնակչի հարցին, թե արդյոք հնարավո՞ր չէ նաև 2026 թվականի հունվարից առաջ զորակոչվածների համար էլ ծառայության ժամկետը դարձնել 1.5 տարի՝ 2 տարվա փոխարեն, Փաշինյանն ասել է.
«Այդ հարցը լուծում չունի։ Չենք կարող, ծառայության պլան կա։ Դա կնշանակի բանակի ֆունկցիոնալությունը ջարդել, թողեք այդ տղաները հանգիստ ծառայեն, հետ գան։ Խաղաղության պայմաններում հանգիստ, նորմալ ծառայում են, լարում պետք չի մտցնել այս թեմայով»,- ասել է նա։
Նա նշել է, որ այդ հարցը քննարկել է պաշտպանության նախարարի հետ, քննարկման արդյունքում եկել են եզրահանգման, որ այդպիսի որոշում չեն կարող կայացնել։
Վարչապետը հավելել է, որ զինծառայության ժամկետը կրճատելը եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական խոստումը 2021 թվականին։
«Ինչո՞ւ ենք որոշել ժամկետը կրճատել 2026 թվականի հունվարի 1-ից, որովհետև այդ ժամանակ էր, որ մենք «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով այնքան պայմանագրայիններ ունեինք, որ կարող էինք դա անել։ Լարում մի ստեղծեք, թողեք այդ տղաները հանգիստ ծառայեն։ Հասկանո՞ւմ եք, նրանք ծառայության մեջ գտնվող մարդիկ են, այդ զինվորներին դնում եք նյարդերի վրա։ Զինվորները գիտեն, որ նման խոսակցություններ են գնում, հազարավոր զինվորների նյարդի վրա եք դնում, դա կարող է հետևանքներ ունենալ, ես ձեզ խոստանում եմ՝ մի անգամ էլ նախարարին կկանչեմ, եթե որևէ տարբերակ կա լուծելու, կլուծենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Հայաստանում պարտադիր զինվորական ծառայության ժամկետը 2026 թվականի հունվարի 1-ից կրճատվել է՝ դառնալով 1.5 տարի՝ 2 տարվա փոխարեն։ Որոշումը տարածվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո զորակոչված զինծառայողների վրա, իսկ դրանից առաջ զորակոչվածները կծառայեն 2 տարի ժամկետով։ Վերջին օրերին զինծառայողների մի խումբ ծնողներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում Պաշտպանության նախարարության մոտ՝ պահանջելով, որպեսզի այդ որոշումը տարածվի նաև 2026 թվականի հունվարից առաջ զորակոչվածների վրա։

Пашинян затронул возможность распространения решения о сокращении срока военной службы на призванных до января 2026 года
Премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул возможность распространения решения о сокращении срока военной службы на военнослужащих, призванных до января 2026 года.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян затронул эту тему в поселке Гегамасар общины Варденис Гегаркуникской области, отвечая на вопрос родителя военнослужащего.
На вопрос о том, нельзя ли также сократить срок службы до 1,5 лет вместо 2 лет для призванных до января 2026 года, Пашинян ответил:
«Решения по этому вопросу нет. Мы не можем, есть план службы. Это означало бы разрушение функциональности армии, пусть эти ребята служат в мирное время, возвращаются. В мирное время они служат нормально, нет необходимости переживать из-за этого вопроса», — сказал он.
Он отметил, что обсуждал этот вопрос с министром обороны, и в результате обсуждения они пришли к выводу, что такое решение невозможно.
Премьер-министр добавил, что сокращение срока военной службы было предвыборным обещанием партии «Гражданский контракт» в 2021 году.
«Почему мы решили сократить срок с 1 января 2026 года? Потому что именно тогда у нас было так много солдат по контракту в рамках программы «Защитник Отечества», что мы могли это сделать. Не создавайте напряженность, пусть эти ребята служат спокойно. Понимаете, эти люди на службе, вы нервируете этих солдат. Солдаты знают, что такие разговоры ведутся, вы нервируете тысячи солдат, это может иметь последствия. Я обещаю вам, я еще раз позвоню министру, если будет какой-либо способ решить эту проблему, мы ее решим», — заключил Пашинян.
Обязательный срок военной службы в Армении сокращен с 2 до 1,5 лет с 1 января 2026 года. Это решение распространяется на военнослужащих, призванных после 1 января 2026 года, а те, кто призван до этой даты, будут служить в течение 2 лет. В последние дни группа родителей военнослужащих проводит акции протеста перед Министерством обороны, требуя распространить это решение и на тех, кто призван до января 2026 года.