Կլիմայական մարտահրավերներ և լուծումներ. Հայաստանի նախաձեռնությամբ քննարկում է անցկացվել ՄԱԿ-ում
Փոքր կղզի զարգացող երկրների (SIDS) միջազգային օրվա կապակցությամբ ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունը, Պալաուի մշտական ներկայացուցչության (AOSIS-ի նախագահող), Առավել նվազ զարգացած, դեպի ծով ելք չունեցող և փոքր կղզի զարգացող երկրների բարձր ներկայացուցչի գրասենյակի, ՄԱԶԾ, ՄԱԿ շրջակա միջավայրի ծրագրի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ, կազմակերպել է կլոր սեղան քննարկում՝ «Դիմակայունություն, կենսաբազմազանություն և գործընկերություններ. SIDS-ը COP17-ի ճանապարհին» խորագրով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ներկայացուցչությունից։
Հայաստանի նախաձեռնությամբ՝ ապրիլի 25-ը Փոքր կղզի զարգացող երկրների (SIDS) միջազգային օր հռչակելու UNESCO գլխավոր համաժողովի կողմից ընդունված որոշումից հետո այս միջոցառումը օրվա առաջին նշանավորումն էր Նյու Յորքում։
Միջոցառումը համախմբել է փոքր կղզի զարգացող երկրների, գործընկեր երկրների, ՄԱԿ համակարգի կառույցների և այլ շահագրգիռ կողմերի՝ ընդգծելու փոքր կղզի զարգացող պետությունների առանձնահատուկ մարտահրավերներն ու ներդրումը, մասնավորապես՝ կլիմայի փոփոխության, կենսաբազմազանության կորստի դեմ պայքարի և օվկիանոսի կայունության գործում։ Քննարկումները կենտրոնացած էին դիմակայունության ամրապնդման, ֆինանսավորման հասանելիության բարելավման, բնական լուծումների խթանման և գործընկերությունների զարգացման վրա՝ Kunming–Montreal Global Biodiversity Framework-ի իրականացման աջակցման նպատակով։
Մասնակիցները շեշտել են SIDS առաջնահերթությունների լիարժեք արտացոլման կարևորությունը՝ Հայաստանում կայանալիք COP17-ի նախապատրաստական փուլում, ներառյալ՝ կենսաբազմազանության ֆինանսավորման և իրականացման ուղղությամբ կոնկրետ, գործողությունների վրա հիմնված մոտեցումների միջոցով։ Կլոր սեղան սեղան քննարկմանը նաև ընդգծվեց գլոբալ համերաշխության և համակարգված ջանքերի շարունակական անհրաժեշտությունը՝ SIDS երկրների կառուցվածքային խոցելիությունների հաղթահարման համար, միաժամանակ ճանաչելով նրանց դերը կայուն և կլիմակայուն զարգացման ուղիների առաջմղման գործում։

Климатические вызовы и пути их решения: по инициативе Армении состоялась дискуссия в ООН
По случаю Международного дня малых островных развивающихся государств (SIDS) Постоянное представительство Армении при ООН совместно с Постоянным представительством Палау в качестве председателя AOSIS, Управлением высокого представителя ООН по наименее развитым странам, развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и малым островным развивающимся государствам (UN-OHRLLS), ПРООН, Программой ООН по окружающей среде и ЮНЕСКО организовало круглый стол на тему «Устойчивость, биоразнообразие и партнерства: SIDS на пути к COP17».
Как сообщает Арменпресс, это мероприятие стало первым празднованием этого символического дня в Нью-Йорке после принятого Генеральной конференцией ЮНЕСКО по инициативе Республики Армения решения учредить Международный день малых островных развивающихся государств, который будет ежегодно отмечаться 25 апреля.
Мероприятие объединило государства — малые островные развивающиеся страны, страны-партнеры, структуры системы ООН и другие заинтересованные стороны, чтобы подчеркнуть уникальные вызовы, с которыми сталкиваются малые островные развивающиеся государства, а также их вклад, особенно в контексте борьбы с изменением климата, утратой биоразнообразия и обеспечения устойчивости океанов. Обсуждения были сосредоточены на укреплении устойчивости, расширении доступа к финансированию, продвижении природоориентированных решений и развитии партнерств в поддержку реализации Глобальной рамочной программы по биоразнообразию Куньмин–Монреаль.
Участники подчеркнули важность полноценного отражения приоритетов SIDS в подготовительном процессе к COP17, который пройдет в Армении, в том числе посредством конкретных, ориентированных на действия подходов к финансированию и реализации мер в области биоразнообразия. В ходе круглого стола также была подчеркнута сохраняющаяся необходимость глобальной солидарности и скоординированных усилий для преодоления структурной уязвимости стран SIDS при одновременном признании их роли в продвижении устойчивых и климатически устойчивых путей развития.