Հայաստանում կենսաչափական նոր անձնագիրը կունենա կարմիր երանգ
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ներկայացրել է համակարգի ներդրման մանրամասները։
«Այս համակարգի ներդրման նպատակը մեր քաղաքացիներին կենսաչափական նոր անձնագրեր և նույնականացման քարտեր տրամադրելն է մեր քաղաքացիներին։ Ինչո՞ւ ենք մենք ներդնում նոր համակարգ, որովհետև այն ենթակառուցվածքը, որը, օրինակ, 2022 թվականին հասանելի է եղել Հայաստանում, առհասարակ որևէ աղերս չունի միջազգային ստանդարտի հետ, և մեր նպատակն է Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության 9303 ստանդարտին համապատասխան նոր փաստաթղթեր տրամադրել մեր քաղաքացիներին։ Սա նշանակում է, որ փաստաթղթերը կհամապատասխանեն նորագույն տեխնոլոգիաներին. մենք խոսում ենք սահմաններին փոխճանաչելի փաստաթղթերի մասին, որպեսզի մեր քաղաքացիները կարողանան շատ ավելի արժանապատիվ ճանապարհորդել։Եվ հենց այս նպատակով էր, որ մենք սկսեցինք կենսաչափական համակարգի ներդրման բավականին երկար գործընթաց. շուկայի ուսումնասիրություն ենք իրականացրել, և, ի վերջո, անցյալ տարվա ապրիլի կնքել ենք պայմանագիր մասնավոր գործընկերոջ հետ և սկսել ենք ներդրումների փուլը։ Բավականին երկար գործընթաց ենք սկսել՝ ենթակառուցվածքից մինչև դիզայնի աշխատանքներ։ Ենթակառուցվածքն այս պահին ընթացքի մեջ է, այսինքն՝ ձևավորում ենք տվյալների կենտրոն, որը պետք է ապահովի Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության ստանդարտներին համապատասխանությունը։ Այս պահին մենք Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության հետ հուշագրի կնքման գործընթացի մեջ ենք, որպեսզի կարողանանք մեր տվյալներն ընթեռնելի և հասանելի դարձնել նաև գործընկեր պետությունների համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մանրամասնել է նախարարը՝ շեշտելով, որ առաջին և ամենակարևոր չափանիշն այն է, որ անձը հաստատող փաստաթուղթը համապատասխան է լինելու միջազգային բարձր ստանդարտին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր հերթին շեշտել է, որ սա կարևոր է նաև Եվրամիության հետ վիզաների ազատականացման գործընթացն ավարտին հասցնելու տեսանկյունից, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները գործնականում առանց վիզայի կարողանան Եվրամիության երկրներում ճամփորդել։
Այնուհետև ՀՀ վարչապետն ու ներքին գործերի նախարարը քաղաքացիներին ներկայացրել են, թե ինչ տեսք է ունենալու ՀՀ նոր անձնագիրը։
«Առաջին փոփոխությունը գույն փոփոխությունն է։ Մենք մեր դրոշի վրա երեք գույն ունենք՝ կարմիր, կապույտ և ծիրանագույն։ Եվ մենք որոշել ենք, որպեսզի կենսաչափական անձնագիրը կարմիր երանգ ունենա, որը մեր ուսումնասիրությամբ միջազգայնորեն ամենաշատ տարածված երանգներից է»,-ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Անձնագրի առաջին էջի վրա՝ ձախ կողմում Հայաստանի ուրվագծային քարտեզը կլինի, իսկ աջ կողմում՝ ՀՀ զինանշանը և որոշակի տեքստային ինֆորմացիա։

Новый биометрический паспорт в Армении будет иметь красный оттенок
Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян представила подробности внедрения системы премьер-министру Республики Армения Николу Пашиняну.
«Цель внедрения этой системы — обеспечить наших граждан новыми биометрическими паспортами и ID. Почему мы внедряем новую систему? Потому что инфраструктура, существовавшая в Армении в 2022 году, не соответствует международным стандартам, а наша цель — предоставить нашим гражданам новые документы в соответствии со стандартом 9303 Международной организации гражданской авиации (ICAO). Это означает, что документы будут соответствовать новейшим технологиям. Речь идёт о документах, которые будут взаимно распознаваемы на границах, чтобы наши граждане могли путешествовать с большим достоинством. Именно с этой целью мы начали довольно длительный процесс внедрения биометрической системы. Мы провели исследование рынка и, наконец, в апреле прошлого года подписали соглашение с частным партнёром и начали инвестиционную фазу. Мы начали довольно длительный процесс, от создания инфраструктуры до проектных работ. В настоящее время ведётся работа над инфраструктурой, то есть мы формируем центр обработки данных, который должен обеспечить соответствие стандартам ICAO. Сейчас мы находимся в процессе подписания меморандума с ICAO, чтобы сделать наши данные читаемыми и доступными также для стран-партнеров», — пояснила министр, подчеркнув, что первым и важнейшим критерием является соответствие документа, удостоверяющего личность, высоким международным стандартам, сообщает Арменпресс.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, подчеркнул, что это также важно с точки зрения завершения процесса либерализации визового режима с Европейским союзом, чтобы граждане Армении могли практически без визы путешествовать в страны Европейского союза.
Затем премьер-министр Армении и министр внутренних дел представили гражданам, как будет выглядеть новый армянский паспорт.
«Первое изменение — это изменение цвета. На нашем флаге три цвета: красный, синий и абрикосовый. И мы решили, что биометрический паспорт будет красного цвета, который, по нашим исследованиям, является одним из самых популярных оттенков в мире», — сказал премьер-министр Никол Пашинян.
На первой странице паспорта слева будет контурная карта Армении, а справа — герб Республики Армения и некоторая текстовая информация.