ԵԱՏՀ-ն հաստատել է ԵԱՏՄ երկրների համար ապրանքների մակնշման միասնական կանոնները
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) խորհուրդն ընդունել է մի քանի որոշում, որոնք սահմանում են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում առանձին կատեգորիաների ապրանքների համար մակնշման միասնականացված կանոնները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում են ԵԱՏՀ-ի մամուլի ծառայությունից։
«Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը քննարկել է ԵԱՏՄ երկրների համալիր նախաձեռնողական առաջարկությունները և ընդունել է մի շարք որոշումներ, որոնք սահմանում են թեյի, սուրճի, կակաոյի, ներկերի և լաքերի, մանկական խաղալիքների և շինանյութերի մակնշման միասնականացված կանոններ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ընդունված փաստաթղթերի համաձայն՝ Միության անդամ պետություններն ինքնուրույն կորոշեն իրենց տարածքներում մակնշման սահմանման ժամկետները և կարգը։ Ըստ որում նրանք պարտավոր են ԵԱՏՀ-ին ծանուցել վեց ամսից ոչ ուշ՝ մինչև  համապատասխան միջոցառումներն սկսելը։
«Մակնշվող ապրանքների կատեգորիաների թվի ընդլայնումը վկայում է Միության մակնշման ընդհանուր համակարգի զարգացումը, որը սպառողներին թույլ է տալիս համոզվել ապրանքների իսկության հարցում, ինչպես նաև բարձրանում է շուկայի բարեխիղճ մասնակիցների մրցունակությունն անօրինական շրջանառության նվազեցման հաշվին», - նշել է ԵԱՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը։
Նա ընդգծել է, որ ապրանքների նոր խմբերի մակնշումը կիրականացվի միասնական կանոններով՝ ԵԱՏՄ-ում նույնականացման միջոցներով ապրանքների մակնշման համակարգի բազային տեխնոլոգիական մոդելին համապատասխան, որը հաստատվել է 2019 թվականին։ Դա կապահովի կոդերի փոխադարձ ճանաչումը Միության երկրների միջև և շուկայի մասնակիցներին կազատի արտադրանքի վերամակնշման անհրաժեշտությունից ԵԱՏՄ-ի ներսում դրա շրջանառության ժամանակ:

Евразийская экономическая комиссия утвердила единые правила маркировки продукции для стран ЕАЭС
Совет Евразийской экономической комиссии (ЕАЭК) принял ряд решений, устанавливающих единые правила маркировки отдельных категорий продукции в странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом, как передает Арменпресс, сообщила пресс-служба ЕАЭК.
«Совет Евразийской экономической комиссии рассмотрел комплекс инициативных предложений от стран ЕАЭС и принял ряд решений, устанавливающих единые правила маркировки чая, кофе, какао, красок и лаков, детских игрушек и строительных материалов», — говорится в заявлении.
Согласно принятым документам, государства-члены Союза будут самостоятельно определять сроки и порядок установления маркировки на своей территории. При этом они обязаны уведомить ЕАЭК не позднее чем за шесть месяцев до начала соответствующих мероприятий.
«Расширение количества категорий маркируемой продукции свидетельствует о развитии единой системы маркировки Союза, которая позволяет потребителям быть уверенными в подлинности продукции, а также повышает конкурентоспособность добросовестных участников рынка за счет сокращения незаконного оборота», — заявил министр торговли ЕАЭС Андрей Слепнев. Он подчеркнул, что маркировка новых групп продукции будет осуществляться по единым правилам, в соответствии с базовой технологической моделью системы маркировки продукции средствами идентификации в ЕАЭС, утвержденной в 2019 году. Это обеспечит взаимное признание кодов между странами Союза и избавит участников рынка от необходимости перемаркировки продукции при ее обращении в пределах ЕАЭС.