Մեր երկրները կապված են համատեղ փորձությունների հավերժական կապերով. Հունաստանի նախագահը՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ հայ և հույն ժողովուրդները կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարությունը հրապարակվել է Հունաստանի նախագահի պաշտոնական կայքում։
«Այսօր՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին, որը մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկն է, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին»,-նշել է Հունաստանի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ այս հիշողությունը ներկայացնում է անսասան պարտականություն ինչպես զոհերի, այնպես էլ պատմական ճշմարտության նկատմամբ, որպեսզի մոռացությունը չդառնա ռևիզիոնիզմի, բռնության և անհանդուրժողականության աղբյուր։
«Հունաստանն ու Հայաստանը կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։ Ժամանակակից միջազգային համատեքստում, որը բնորոշ է ճգնաժամերին, հակամարտություններին և անորոշությանը, ժողովուրդների միջև խաղաղության, փոխըմբռնման և համագործակցության նկատմամբ հանձնառությունն ավելի կարևոր է դառնում։ Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն՝ ապահովելու համար, որ պատմության ողբերգական իրադարձությունները երբեք չկրկնվեն»,-շեշտել է Կոնստանտինոս Տասուլասը։

Наши страны связаны вечными узами - президент Греции по случаю 111-ой годовщины Геноцида армян
Президент Греции Константинос Тасулас выступил с посланием по случаю 111-й годовщины Геноцида армян.
Он подчеркнул, что армянский и греческий народы связаны вечными узами, сформированными общими испытаниями, а также крепкими отношениями солидарности, дружбы и взаимного уважения, сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт президента Греции.
«Сегодня, в 111-ю годовщину Геноцида армян, совершенного Османской империей, одного из самых ужасных преступлений против человечности, мы отдаем дань памяти 1,5 миллионам жертв», — отметил греческий президент.
Он подчеркнул, что эта память представляет собой непоколебимый долг как перед жертвами, так и перед исторической правдой, чтобы забвение не стало источником ревизионизма, насилия и нетерпимости.
«Грецию и Армению связывают вечные узы, скрепленные общими испытаниями, а также прочные отношения солидарности, дружбы и взаимного уважения. В современном международном контексте, характеризующемся кризисами, конфликтами и неопределенностью, приверженность миру, взаимопониманию и сотрудничеству между народами приобретает еще большее значение. Историческая память требует постоянной бдительности, чтобы трагические события истории никогда не повторились», — подчеркнул Константинос Тасулас.