Մեր երկրները կապված են համատեղ փորձությունների հավերժական կապերով. Հունաստանի նախագահը՝ Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
Հունաստանի նախագահ Կոնստանտինոս Տասուլասը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ հայ և հույն ժողովուրդները կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարությունը հրապարակվել է Հունաստանի նախագահի պաշտոնական կայքում։
«Այսօր՝ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցին, որը մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործություններից մեկն է, մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին»,-նշել է Հունաստանի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ այս հիշողությունը ներկայացնում է անսասան պարտականություն ինչպես զոհերի, այնպես էլ պատմական ճշմարտության նկատմամբ, որպեսզի մոռացությունը չդառնա ռևիզիոնիզմի, բռնության և անհանդուրժողականության աղբյուր։
«Հունաստանն ու Հայաստանը կապված են համատեղ փորձությունների, ինչպես նաև համերաշխության, բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի ամուր հարաբերությունների միջոցով կերտված հավերժական կապերով։ Ժամանակակից միջազգային համատեքստում, որը բնորոշ է ճգնաժամերին, հակամարտություններին և անորոշությանը, ժողովուրդների միջև խաղաղության, փոխըմբռնման և համագործակցության նկատմամբ հանձնառությունն ավելի կարևոր է դառնում։ Պատմական հիշողությունը պահանջում է մշտական զգոնություն՝ ապահովելու համար, որ պատմության ողբերգական իրադարձությունները երբեք չկրկնվեն»,-շեշտել է Կոնստանտինոս Տասուլասը։

President of Greece pays tribute to Armenian Genocide victims
President of Greece Konstantinos Tasoulas released a statement on the 111th anniversary of the Armenian Genocide.
In the statement published by his office, President Tasoulas said that the Armenian and Greek peoples are bound by eternal ties forged through shared hardships, as well as strong relations of solidarity, friendship, and mutual respect.
“Today, on the 111th anniversary of the Armenian Genocide carried out by the Ottoman Empire, one of the most horrific crimes against humanity, we pay tribute to the memory of 1.5 million victims,” the President of Greece noted.
He stressed that this memory represents an unwavering duty both to the victims and to historical truth, so that forgetting does not become a source of revisionism, violence, and intolerance.
“Greece and Armenia are bound by eternal ties forged through shared hardships, as well as strong relations of solidarity, friendship, and mutual respect. In today’s international context, marked by crises, conflicts, and uncertainty, commitment to peace, understanding, and cooperation among peoples becomes even more important. Historical memory requires constant vigilance to ensure that the tragic events of history are never repeated,” Konstantinos Tasoulas emphasized.