Փաշինյանը համոզված է, որ 2026 թվականին գետնի վրա կսկսեն TRIPP նախագծի իրագործման աշխատանքները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համոզված է, որ 2026 թվականին արդեն գետնի վրա կսկսվեն TRIPP նախագծի իրագործման աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասել է՝ ներկայացնելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը։
«Համոզված եմ, որ մենք արդեն 2026 թվականին գետնի վրա կսկսենք աշխատանքները։ Իմ հաշվարկով ամենաարագը կլինի էլեկտրահաղորդման գծերը շահագործման հանձնելը։ Այս նախագիծն էլ բազմաթիվ աշխատատեղեր է ստեղծելու, և ես հույս ունեմ, որ մենք կապահովենք աշխատատեղերը Հայաստանի քաղաքացիների միջոցով, և ընկերությունները ստիպված չեն լինի այլ երկրներից աշխատուժ ներգրավել:
Գյումրի-Թուրքիայի սահման և Երասխ-Նախիջևան սահման երկաթգծի հատվածների վերակառուցում, մենք սա շատ արագ՝ 1-1.5 տարվա ընթացքում կանենք»,- ասել է Փաշինյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի «Տնտեսական զարգացում» բաժնի կետերից մեկը վերաբերում է TRIPP (Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության)  ներդրումային նախագծի իրագործման աշխատանքների մեկնարկին՝ առնվազն երկաթուղային, էլեկտրահաղորդման ենթակառուցվածքի գործարկմամբ։
Նույն բաժնի կետերից մեկն էլ վերաբերում է Գյումրի–Թուրքիայի սահման և Երասխ-Նախիջևանի սահման երկաթգծի հատվածների վերակառուցմանը։
Նշվում է, որ տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների լիարժեք ապաշրջափակումը, այդ թվում և՛ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը, և՛ Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, ոչ միայն է՛լ ավելի կամրապնդեն տարածաշրջանում խաղաղությունը և համագործակցությունը, այլև այն կվերածեն արևելք-արևմուտք և հյուսիս-հարավ փոխկապակցվածության կարևոր հանգույցի՝ Խաղաղության խաչմերուկի:
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան համատեղ ներդրումային նախագիծ է, որի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ կայացած Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գագաթնաժողովի ժամանակ։ TRIPP-ի միջոցով նաև ապահովվելու է Ադրբեջանի հիմնական մասի կապը Նախիջևանի հետ։

Пашинян уверен, что в 2026 году на земле начнутся работы по реализации проекта TRIPP
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уверен, что в 2026 году на земле начнутся работы по реализации проекта TRIPP.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян заявил об этом, представляя предвыборную программу правящей партии «Гражданский договор».
«Я уверен, что мы уже в 2026 году мы начнем работы на земле. По моим расчетам, быстрее всего можно будет ввести в эксплуатацию линии электропередач. Этот проект также создаст много рабочих мест, и я надеюсь, что мы обеспечим рабочие места гражданами Армении, и компаниям не придется привлекать рабочую силу из других стран», — сказал Пашинян.
Он заверил, что реконструкция участков железной дороги Гюмри-граница Турции и Ерасх- граница Нахиджеван будет проведена очень быстро, в течение 1-1,5 лет.
Один из пунктов раздела «Экономическое развитие» предвыборной программы партии «Гражданский договор» касается начала работы по реализации инвестиционного проекта TRIPP (Путь Трампа к международному миру и процветанию), как минимум, с запуском железнодорожной и электропередающей инфраструктуры.
В этом же разделе упоминается также реконструкция железнодорожных участков Гюмри-Турция и Ерасх-Нахиджеван.
Отмечается, что полная разблокировка транспортной инфраструктуры региона, включая реализацию проекта TRIPP и запуск железной дороги Гюмри-Карс, не только еще больше укрепит мир и сотрудничество в регионе, но и превратит его в важный узел восточно-западной и северо-южной транспортной сети - Перекресток мира.
TRIPP - совместный армяно-американский инвестиционный проект, соглашение по которому было достигнуто 8 августа во время мирного саммита Армения-Азербайджан в Вашингтоне, округ Колумбия, при посредничестве президента США Дональда Трампа. TRIPP также обеспечит соединение основной части Азербайджана с Нахиджеваном.