Ռուսաստանը և Ուկրաինան հայտնել են նոր փոխադարձ հարվածների մասին
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերը հայտարարել են, որ ապրիլի 21-ի գիշերը երկիրը հարձակման է ենթարկվել ռուսական երկու «Իսկանդեր» բալիստիկ հրթիռներով և 143 անօդաչու թռչող սարքերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Հայտարարության համաձայն՝ ապրիլի 21-ի առավոտյան երկրի հյուսիսում, հարավում և արևելքում խոցվել է 116 անօդաչու թռչող սարք։
Դոնեցկի մարզային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Վադիմ Ֆիլաշկինը հայտնել է, որ Սլավյանսկ քաղաքի վրա ռուսական զորքերի կողմից 1,5 տոննա ավիառումբ նետելու հետևանքով ապրիլի 21-ի առավոտյան երեք մարդ է վիրավորվել։
Նրա խոսքով՝ հարվածի հետևանքով ավերվել է դպրոց, վնասվել են 15 բարձրահարկ շենք և այլ շինություններ։
Խերսոնի տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավար Ալեքսանդր Պրոկուդինը հայտնել է, որ Խերսոնի կենտրոնական շրջանի վրա ռուսական ԱԹՍ-ների հարվածի հետևանքով զոհվել է մեկ տղամարդ, վիրավորվել՝ մեկ կին։
Սումիի տարածաշրջանային ռազմական վարչակազմի ղեկավարի խոսքով՝ ռուսաստանցի զինվորականների հիմնական թիրախներից մեկը Սումի քաղաքն է եղել, որտեղ առնվազն 15 մարդ, այդ թվում՝ երեք դեռահաս աղջիկ, վիրավորվել են բնակելի թաղամասի վրա ԱԹՍ-ների հարվածների հետևանքով։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հայտնել է, որ հակաօդային պաշտպանության համակարգերն ապրիլի 21-ի գիշերը ոչնչացրել են 97 անօդաչու թռչող սարք։
Հաղորդագրության համաձայն՝ ԱԹՍ-ները խոցվել են Աստրախանի, Բելգորոդի, Վոլգոգրադի, Վորոնեժի, Կուրսկի, Ռոստովի, Սամարայի և Սարատովի մարզերում, ինչպես նաև Սև ծովի հատվածում։
Ռոստովի նահանգապետ Յուրի Սլյուսարը հայտնել է, որ գիշերվա ընթացքում մարզը կրկին ենթարկվել է զանգվածային օդային հարձակման, որի ընթացքում Տագանրոգ քաղաքում և 11 շրջաններում հետ է մղվել և ոչնչացվել չորս տասնյակից ավելի ԱԹՍ։ Նրա խոսքով՝ զոհեր չկան, սակայն «որոշակի ավերածություններ են եղել»։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը Հարավային ուժերի խմբի հրամանատարական կետ այցելության հայտարարել է, որ ռուսական զորքերը «ավարտել են Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության ազատագրումը»։
«Այս տարվա սկզբից մեր վերահսկողության տակ են անցել 80 բնակավայր և ավելի քան 1700 քառակուսի կիլոմետր տարածք», - նշել է գլխավոր շտաբի պետը։

Россия и Украина сообщают о новых взаимных ударах
Украинские ВВС заявили, что в ночь на 21 апреля страна подверглась атаке двумя российскими баллистическими ракетами «Искандер» и 143 беспилотниками. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает русская служба BBC.
Согласно сообщению, утром 21 апреля на севере, юге и востоке страны было сбито 116 беспилотников.
Глава Донецкой областной военной администрации Вадим Филашкин сообщил, что в результате сброса российскими войсками 1,5 тонн авиабомб на город Славянск утром 21 апреля пострадали три человека.
По его словам, в результате удара разрушена школа, повреждены 15 высотных зданий и другие сооружения.
Глава Херсонской областной военной администрации Александр Прокудин сообщил, что в результате удара российского беспилотника в центральной части Херсона погиб один мужчина и одна женщина получила ранения.
По словам главы Сумской областной военной администрации, одной из главных целей российских военных был город Сумы, где в результате удара беспилотника по жилому району пострадали по меньшей мере 15 человек, в том числе три девушки-подростка.
Министерство обороны России, в свою очередь, сообщило, что в ночь на 21 апреля системы ПВО уничтожили 97 беспилотников.
Согласно сообщению, беспилотники были сбиты в Астраханской, Белгородской, Волгоградской, Воронежской, Курскской, Ростовской, Самарской и Саратовской областях, а также в Черноморском регионе.
Губернатор Ростова Юрий Слюсар заявил, что в течение ночи регион вновь подвергся массированному воздушному обстрелу, в ходе которого более четырех десятков БПЛА были отбиты и уничтожены в городе Таганроге и 11 районах. По его словам, жертв нет, но «были некоторые разрушения».
Одновременно с этим начальник генерального штаба ВС РФ Валерий Герасимов, посетив командный пункт Южной группы войск, заявил, что российские войска «завершили освобождение Луганской Народной Республики».
«С начала этого года под наш контроль перешли 80 населенных пунктов и более 1700 квадратных километров территории», — отметил начальник Генерального штаба.