ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել ապահովել նավագնացության ազատությունը Հորմուզի նեղուցում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը մտահոգված է Հորմուզի նեղուցում սահմանափակումներով և կոչ է արել լիովին վերականգնել միջազգային նավագնացության իրավունքները և նավագնացության ազատությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
Նա նշել է, որ ռազմավարական ջրային ուղու կարգավիճակի շուրջ «մեծ ակտիվություն» և «մեծ խառնաշփոթ» է եղել՝ հավելելով, որ Գուտերեշը մտահոգված է վերջին 48 ժամվա ընթացքում ծովային միջադեպերով։ Նա ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցում նավարկության ազատությունը «պետք է հարգվի բոլորի կողմից»։
Դյուժարիկը նաև վերահաստատել է ՄԱԿ-ի դիրքորոշումը, որ «չկա որևէ ռազմական նպատակ, որը կարդարացնի քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ամբողջական ոչնչացումը կամ քաղաքացիական բնակչությանը դիտավորյալ ցավ պատճառելը»։
«Աշխարհի պարարտանյութերի մատակարարումների մոտ 10 կամ 10-12 տոկոսը արգելափակված է, այնպես չէ՞։ Մենք տեսել ենք պարարտանյութերի, կարբամիդի գնի աճ», - ասել է Դյուժարիկը՝ հավելելով, որ նավթի գինը նույնպես բարձրացել է։
«Այդ ամենն առաջին հերթին ազդում է ՄԱԿ-ի գործակալությունների, նրանց պլանավորման և գնումների կարողության վրա», - ընդգծել է նա։
Ապրիլի 13-ին ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը հայտարարել են Հորմուզի նեղուցի իրանական նավահանգիստների շրջափակման մասին։ Իրանն իր հերթին հայտարարել է Հորմուզի նեղուցի փակման մասին՝ իրանական նավահանգիստների շրջափակման պատճառով։

Генеральный секретарь ООН призвал обеспечить свободу судоходства в Ормузском проливе
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обеспокоен ограничениями в Ормузском проливе и призвал к полному восстановлению международных прав судоходства и свободы судоходства. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил пресс-секретарь генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик.
Он отметил, что в отношении статуса этого стратегически важного водного пути наблюдается большая активность и большая путаница, добавив, что Гутерриш обеспокоен морскими инцидентами в последние 48 часов. Он подчеркнул, что свобода судоходства в Ормузском проливе должна уважаться всеми.
Дюжаррик также подтвердил позицию ООН: “Не существует такой военной цели, которая оправдывала бы полное уничтожение инфраструктуры общества или преднамеренное причинение страданий гражданскому населению”.
Он напомнил, что блокированы примерно 10 или 10-12 процентов мировых запасов удобрений, наблюдается рост цен на удобрения, мочевину, выросли и цены на нефть.
“Все это в первую очередь влияет на агентства ООН, на их возможности планирования и закупок”, — подчеркнул он.