Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից բռնագանձել 12 անշարժ գույք, շուրջ 960 միլիոն դրամ
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մխիթար Զաքարյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
- 12 անշարժ գույք, որոնցից 3-ը գտնվում է Երևան քաղաքում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ջրվեժ համայնքում, իսկ 8-ը՝ Սյունիքի մարզի Մեղրի համայնքում.
- 1 տրանսպորտային միջոց
- 10 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն
- 957 միլիոն 64 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ
- 18 միլիոն 316 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Մխիթար Զաքարյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:

Прокуратура требует взыскать в пользу государства с бывшего депутата НС Мхитара Закаряна 12 объектов недвижимости и около 1 млрд драмов
Антикоррупционный суд принял к производству очередное исковое заявление генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры представило в суд требование о взыскании с бывшего главы общины Мегри, бывшего депутата Национального Собрания Республики Армения Мхитара Закаряна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 12 объектов недвижимости, 3 из которых расположены в Ереване, 1 — в общине Джрвеж Котайкской области, 8 — в общине Мегри Сюникской области;
- 1 транспортное средство
- участие в 10 юридических лицах
- 957 млн 64 тыс драмов в качестве остатка незаконного дохода
- 18 млн 316 тыс драмов, происхождение которых не подтверждено законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и взысканы.