Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով
Լիբանանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը շարունակում է աշխատել արտակարգ ռեժիմով՝ ապահովելով անհրաժեշտ խորհրդատվություն և հյուպատոսական ծառայությունների մատուցումը: «Արմենպրես»-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից տեղեկացրին, որ շարունակում են գործել դեսպանության կողմից գործարկված թեժ գծերը՝ +961 3 157 305, +961 3 536 041:
Գերատեսչությունից հայտնում են նաև, որ Լիբանանի օդային տարածքը բաց է. շաբաթական երկու անգամ իրականացվում են Բեյրութ-Երևան ուղիղ չվերթներ։
Պարբերաբար անցկացվում են հանդիպումներ Լիբանանում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հետ՝ զարգացումների հետևանքով առաջացող հնարավոր մարտահրավերների շրջանակը և ըստ անհրաժեշտության լրացուցիչ աշխատանքները քննարկելու նպատակով։
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել է նաև Լիբանանում 10-օրյա հրադադարի հաստատումը, որն իրականություն է դարձել ԱՄՆ նախագահի միջնորդական ջանքերի շնորհիվ և կարևոր քայլ է իրավիճակի լարվածության նվազեցման ուղղությամբ:
ԱԳՆ-ն հույս է հայտնել, որ այս զարգացումը կնպաստի տարածաշրջանում համապարփակ և տևական խաղաղության հաստատմանը՝ կողմերի տարածքային ամբողջականության հարգմամբ։

Armenia’s Embassy in Lebanon continues operating in emergency mode
The Embassy of the Republic of Armenia in Lebanon continues to operate in emergency mode, providing necessary consultation and consular services, the Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
The embassy’s hotlines remain active: +961 3 157 305 and +961 3 536 041. The ministry said that Lebanon’s airspace is open and direct Beirut–Yerevan flights operate twice a week.
According to the statement, regular meetings are being held with Armenian citizens in Lebanon to discuss potential challenges arising from ongoing developments and to provide additional assistance as needed.
The Armenian Foreign Ministry welcomed the 10-day ceasefire in Lebanon, achieved through the mediation efforts of Donald Trump, describing it as an important step toward de-escalation.
The ministry expressed hope that the development will contribute to comprehensive and sustainable peace in the region, with respect for the territorial integrity of all parties.