Նախորդ տարի Հայաստանի էներգետիկ համակարգի ընդհանուր արտադրանքի 16.3 տոկոսն ապահովել են արևային կայանները
Հայաստանում 2025 թվականին արտադրվել է 10 միլիարդ  կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ այս մասին հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Չեմ ցանկանա առանձին բացվածքով ներկայացնել մեր հիմնական արտադրական հզորությունները։ Միայն մեկ արտադրական հզորության մասին կցանկանամ խոսել, որը արևային կայաններն են։ Նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի էներգետիկ համակարգի ընդհանուր արտադրանքի 16.3 տոկոսն արտադրվել է արևային կայանների շնորհիվ։ Մասնագետները կփաստեն, որ սա հսկայական թիվ է, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին, որոնք այս թվի և Հայաստանում դեռևս կուտակիչ կայաններ չունենալու պարագայում կարողացել են ապահովել Հայաստանում էներգետիկ համակարգի ճկունությունը»,- ասել է նախարարը։
Խուդաթյանը նաև հայտնել է, որ 2025 թվականին 2024 թվականի համեմատ ընդհանուր էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճը կազմել է 6.7 տոկոս։ «Նաև պետք է ուրախությամբ նշեմ, որ Հայաստանում ավելացել է էլեկտրաէներգիայի սպառումը, այն կազմել է 7.2 միլիարդ կիլովատ ժամ, աճը 6.6 տոկոս է»,- նշել է նախարարը։
Նախարարը հավելել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում էլեկտրաէներգիայի ամբողջ արտադրանքի 33.3 տոկոսը վաճառվել է ազատականացված շուկայում, աճը 27.3 տոկոս։ Ազատականացված շուկայում էլեկտրաէներգիայի վաճառքի մասով շուրջ 111 հազար գործարք է կնքվել, աճը կազմել է 432 տոկոս։

Solar power accounts for 16.3% of Armenia’s electricity generation in 2025
Armenia produced 10 billion kilowatt-hours of electricity in 2025, according to Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan.
“I would not like to present a detailed breakdown of our main generation capacities. I will mention only one type of generating capacity—solar power plants,” he said in parliament.
“Last year, 16.3% of Armenia’s total electricity production in the energy system was generated by solar power plants. Experts will confirm that this is a significant figure, and I would like to thank our partners who, despite the absence of energy storage facilities in Armenia, have managed to ensure the flexibility of the country’s energy system,” the minister said.
Khudatyan also noted that in 2025, compared to 2024, total electricity production increased by 6.7%.
“I am also pleased to note that electricity consumption in Armenia has increased, reaching 7.2 billion kilowatt-hours, with a growth rate of 6.6%,” he said.
The minister added that 33.3% of total electricity production last year was sold on the liberalized market, representing a 27.3% increase. In the liberalized electricity market, around 111,000 transactions were concluded, marking a 432% increase.