Արաղչին Թեհրանում ընդունել է ամերիկյան ուղերձով ժամանած պակիստանյան պատվիրակությանը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ընդունել է Պակիստանի բանակի շտաբի պետ Ասիմ Մունիրին, որը Թեհրան է ժամանել Վաշինգտոնից հաղորդագրություն փոխանցելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆելդմարշալին դիմավորելու տեսանյութը՝ համապատասխան գրառմամբ, Արաղչին հրապարակել է X սոցիալական հարթակում։
Delighted to welcome Field Marshal Munir to Iran.
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) April 15, 2026
Expressed gratitude for Pakistan's gracious hosting of dialogue, emphasizing that it reflects our deep and great bilateral relationship. Our commitment to promoting peace and stability in the region remains strong—and shared. pic.twitter.com/e74lm6hL8r
«Ես շնորհակալություն հայտնեցի Պակիստանին երկխոսությունը բարեհաճորեն հյուրընկալելու համար՝ ընդգծելով, որ սա արտացոլում է մեր խորը և հրաշալի երկկողմ հարաբերությունները», - գրել է Արաղչին ապրիլի 15-ի երեկոյան։
Նա նշել է, որ Իրանի և Պակիստանի հանձնառությունը տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը խթանելու հարցում «մնում է ամուր և համատեղ»։
Իրանական Press TV-ն հաղորդում է, որ պակիստանյան պատվիրակության այցի նպատակն է ԱՄՆ-ի ուղերձը փոխանցել Իրանի ղեկավարությանը և պլանավորել բանակցությունների հաջորդ փուլը։
Միևնույն ժամանակ, Tasnim լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ Իրանը պաշտոնական գնահատում կանցկացնի՝ որոշելու, թե արդյոք կմասնակցի ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների հաջորդ փուլին։
«Պակիստանի բանակի հրամանատար Ասիմ Մունիրի գլխավորած պակիստանյան պատվիրակության և իրանցի պաշտոնյաների միջև այսօրվա հանդիպումից հետո իրանական թիմը կանցկացնի անհրաժեշտ վերլուծություն, որից հետո որոշում կկայացվի Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև բանակցությունների հաջորդ փուլի վերաբերյալ», - գործակալությանը հայտնել է իրազեկ աղբյուրը։
Նա հավելել է, որ Լիբանանում հրադադարը «դրական ազդանշան» կլինի Իրանի համար՝ բանակցությունների հաջորդ փուլի վերաբերյալ որոշում կայացնելու առումով։
Ավելի վաղ Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել էր, որ Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև անուղղակի շփումները շարունակվում են, և որ Թեհրանը կհյուրընկալի պակիստանյան պատվիրակությանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր հերթին հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին Իրանի հետ բանակցությունները կարող են վերսկսվել։
Փետրվարի 28-ին մեկնարկած ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողություններից հետո ապրիլի 8-ի գիշերը ձեռք բերված երկշաբաթյա հրադադարի ընթացքում Իրանը և ԱՄՆ-ն Պակիստանում բանակցություններ են անցկացրել, սակայն չեն կարողացել համաձայնության գալ։ Ապրիլի 13-ին ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ շրջափակում է իրանական նավահանգիստները։

Арагчи принял в Тегеране делегацию Пакистана с посланием США
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи принял начальника штаба пакистанской армии Асима Мунира, прибывшего в Тегеран для передачи ИРИ послания от Вашингтона. Как сообщает Арменпресс, Арагчи опубликовал видео встречи с фельдмаршалом на социальной платформе X с соответствующим текстом.
«Я поблагодарил Пакистан за любезное предоставление площадки для диалога, подчеркнув, что это отражает наши глубокие и прекрасные двусторонние отношения», — написал Арагчи вечером 15 апреля.
Он отметил, что приверженность Ирана и Пакистана делу содействия миру и стабильности в регионе «остается сильной и единой».
Иранский телеканал Press TV сообщил, что цель визита пакистанской делегации — передать иранскому руководству послание США и спланировать следующий этап переговоров.
Между тем, информационное агентство Tasnim сообщило, что Иран проведет официальную оценку, чтобы определить, будет ли он участвовать в следующем раунде переговоров с Соединенными Штатами.
«После сегодняшней встречи пакистанской делегации во главе с начальником штаба армии Пакистана Асимом Муниром и официальными лицами Ирана иранская сторона проведет необходимый анализ, после чего будет принято решение о следующем раунде переговоров между Ираном и Соединенными Штатами», — сообщает агентство со ссылкой на информированный источник.
Он добавил, что прекращение огня в Ливане станет «позитивным сигналом» для Ирана в плане принятия решения о следующем раунде переговоров.
Ранее представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что косвенные контакты между Ираном и Соединенными Штатами продолжаются и что Тегеран примет пакистанскую делегацию.
Президент США Дональд Трамп, в свою очередь, заявил, что переговоры с Ираном могут возобновиться в ближайшие дни.
В течение двухнедельного перемирия, достигнутого в ночь на 8 апреля после американо-израильских военных операций, начавшихся 28 февраля, Иран и США провели переговоры в Пакистане, но не смогли достичь соглашения. 13 апреля США объявили о блокировании иранских портов.