Վիրտուոզ դաշնակահար Լանգ Լանգի մասնակցությամբ շքեղ համերգով Սիմֆոնիկ նվագախումբը տոնեց 20-ամյա հոբելյանը
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգը, որն առաջին անգամ էր Հայաստանում և առհասարակ տարածաշրջանում, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակի առթիվ կազմակերպված երևանյան համերգին վիրտուոզ կատարումներով մեծ հուզմունք պատճառեց երաժշտասերներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգային երեկոն տեղի ունեցավ ապրիլի 14-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
Դաշնակահարը Սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ և մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարեց Ռախմանինովի դաշնամուրային երկրորդ կոնցերտը։ Լեփ-լեցուն դահլիճը հոտնկայս ծափահարություններով ընդունեց և դժվարությամբ բեմից բաց թողեց երաժշտին, բայց նա վերադարձավ և մեծ բավականություն պատճառեց ունկնդրին՝ նվագելով Արամ Խաչատրյանի «Անդանտինո»-ն:
Ավելի վաղ Լանգ Լանգը խոստովանել էր, որ շատ երջանիկ է առաջին անգամ ելույթ ունենալ Հայաստանում: «Միշտ հիացել եմ այս երկրի հարուստ երաժշտական ժառանգությամբ, և ինձ համար մեծ նշանակություն ունի Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը հայ հանդիսատեսին ներկայացնելը. այս երաժշտությունն այնքան մեծ զգացմունքայնություն ու հոգի ունի։ Զգում եմ, որ սա հենց այն ստեղծագործությունն է, որը պետք է հնչեր առաջին այցելության ժամանակ»,- ընդգծել էր նա։
Դաշնակահարը մշտապես համագործակցում է աշխարհի առաջատար նվագախմբերի և դիրիժորների հետ. նա հանդես է եկել համաշխարհային նշանակության միջոցառումների շրջանակում, այդ թվում՝ այս տարի տեղի ունեցած ձմեռային Օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը։
2009 թվականին Time ամսագիրը Լանգ Լանգին ընդգրկել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում։ Նա նաև Lang Lang International Music Foundation-ի հիմնադիրն է, որն ուղղված է երիտասարդ տաղանդների բացահայտմանն ու երաժշտական կրթության զարգացմանը։
Երևանյան համերգի երկրորդ հատվածում հանդիսատեսին անակնկալ էր սպասվում: Նվագախումբը մի շարք ստեղծագործություններ կատարեց «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան», «Սիմֆոնիկ ռոք», «Սիմֆոնիկ Ջեքսոն», «Սիմֆոնիկ Ռեինկարնացիա», «Սիմֆոնիկ ֆոլկ» նախագծերից:
Համերգային երեկոն տեղի ունեցավ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Симфонический оркестр Армении отпраздновал свое 20-летие великолепным концертом с участием пианиста-виртуоза Ланг Ланга
Всемирно известный пианист Ланг Ланг, впервые посетивший Армению и регион, восхитил любителей музыки своим виртуозным выступлением на концерте в Ереване, организованном по случаю 20-летия Армянского государственного симфонического оркестра.
По сообщению Арменпресс, концерт состоялся 14 апреля в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна.
Пианист в сопровождении Симфонического оркестра под управлением маэстро Сергея Смбатяна исполнил Второй фортепианный концерт Рахманинова. Переполненный зал встретил музыканта овациями стоя и с трудом отпустил его со сцены, но он вернулся и порадовал публику исполнением «Андантино» Арама Хачатуряна.
Ранее Ланг Ланг признался, что очень рад впервые выступить в Армении. «Я всегда восхищался богатым музыкальным наследием этой страны, и для меня очень важно представить армянской публике Второй фортепианный концерт Рахманинова. Эта музыка полна эмоций и души. Я чувствую, что именно это произведение должно было прозвучать во время моего первого визита», — подчеркнул он.
Пианист постоянно сотрудничает с ведущими мировыми оркестрами и дирижерами; он выступал на мероприятиях мирового значения, включая церемонию открытия зимних Олимпийских игр этого года.
В 2009 году журнал Time включил Ланг Ланга в список 100 самых влиятельных людей мира. Он также является основателем Международного музыкального фонда Ланг Ланга, целью которого является открытие молодых талантов и развитие музыкального образования.
Во второй части ереванского концерта публику ждал сюрприз. Оркестр исполнил ряд произведений из проектов «Симфонический Мансурян», «Симфонический рок», «Симфонический Джексон», «Симфоническая Реинкарнация», «Симфонический фолк».
Концертный вечер был проведен при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.