Չինաստանը կպատասխանի Իրանին աջակցության պատրվակով իր նկատմամբ սահմանվող ամերիկյան մաքսատուրքերին
Չինաստանի իշխանությունները վճռական միջոցներ կձեռնարկեն, եթե Միացյալ Նահանգներն Իրանին ռազմական աջակցություն ցույց տալու պատրվակով մաքսատուրքեր սահմանի Չինաստանից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գո Ցզյակունը։
«Մենք ցանկանում ենք մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ ՉԺՀ-ն միշտ զգուշավոր և պատասխանատու դիրքորոշում է պահպանում ռազմական արտադրանքի արտահանման հարցերում, - ասել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով Վաշինգտոնի սպառնալիքը` սահմանելու մաքսատուրքեր Իրանին օգնության համար։ - Եթե ամերիկյան կողմը ցանկանում է դա որպես պատրվակ օգտագործել Չինաստանի նկատմամբ լրացուցիչ մաքսատուրքեր սահմանելու համար, ապա մենք անպայման կձեռնարկենք վճռական պատասխան միջոցներ»:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել էր 50% մաքսատուրքեր սահմանել Չինաստանի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ տեղեկություններ էին տարածվել, թե Պեկինը պատրաստվում է հակաօդային պաշտպանության համակարգեր մատակարարել Իրանին։

Китай ответит на пошлины США, введенные против него под предлогом оказания им поддержки Ирану
Китайские власти примут решительные меры, если США введут пошлины на товары, импортируемые из Китая, под предлогом оказания им военной помощи Ирану. Об этом, как передает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, заявил официальный представитель Министерства иностранных дел Китая Го Цзякунь.
“Хотелось бы еще раз подчеркнуть, что КНР всегда придерживается осторожной и ответственной позиции в вопросах экспорта военной продукции. Если американская сторона настаивает на использовании этого в качестве предлога для введения дополнительных пошлин в отношении Китая, мы обязательно примем решительные ответные меры”, — сказал он на брифинге, комментируя угрозу Вашингтона ввести пошлины за помощь Ирану.
Ранее президент США Дональд Трамп пригрозил ввести 50-процентные пошлины на товары из Китая после распространения информации о том, что Пекин готовится поставлять Ирану системы ПВО.