ԱՄՆ-ն Լիբիայում զորավարժություններ կանցկացնի 30 երկրի մասնակցությամբ
Միացյալ Նահանգները և Իտալիան այս շաբաթ կսկսեն «Flintlock 2026» զորավարժությունները, որոնց կմասնակցի ավելի քան 30 երկիր՝ ԱՄՆ զինված ուժերի Աֆրիկայի հրամանատարության ղեկավարությամբ։ Առաջին անգամ այդ զորավարժությունները տեղի կունենան Լիբիայի տարածքում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է երկրների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակել է ԱՄՆ Աֆրիկայի հրամանատարությունը։
«ԱՄՆ-ի, Լիբիայի և Իտալիայի ղեկավարությունները հաստատում են «Flintlock 2026» զորավարժությունների մեկնարկը Լիբիայում։ Դրանք պաշտոնապես կսկսվեն այս շաբաթ Սիրտում կայանալիք բացման արարողությամբ», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Զորավարժություններին մեծամասամբ կմասնակցեն Աֆրիկայի մայրցամաքի երկրները։ Համատեղ միջոցառումների անցկացման համար երկրորդ երկիրը կլինի Կոտ դ’Իվուարը։ «Զորավարժությունների ընթացքում կմշակվեն օդային, ցամաքային և ծովային գործողությունների համալիր սցենարներ, որոնք կոչված են բարձրացնելու մասնակից բոլոր երկրների մարտական պատրաստվածությունը», - նշված է հայտարարության մեջ։
Նշված է նաև, որ «Flintlock» զորավարժություններն աջակցում են Լիբիայի միասնական բանակի շարունակական զարգացմանը, որը հիմնարար նշանակություն ունի Հյուսիսային Աֆրիկայի երկարաժամկետ անվտանգության և բարգավաճման համար:
«Այս ջանքերն ընդգծում են հանձնառությունը աֆրիկյան ազգերի անվտանգությանը և ինքնիշխանությանը՝ իրենց սեփական ժողովուրդների գլխավորությամբ», - նշված է հայտարարության մեջ:
2011 թվականին Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆիի տապալումից և սպանությունից հետո Լիբիան դադարել է գործել որպես միասնական պետություն։ Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում առկա է դիմակայություն երկրի արևմուտքում Տրիպոլիի իշխանությունների և արևելքում գտնվող իշխանությունների միջև, որոնց աջակցում էր Լիբիայի ազգային բանակը (ԼԱԲ):
2021 թվականին Ժնևում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբիայի քաղաքական երկխոսության համաժողովն ընտրել է անցումային գործադիր իշխանություն՝ մինչև ընդհանուր ընտրությունները, որոնք մինչև օրս չեն անցկացվել։ Այժմ Լիբիայում գործում են երկու միմյանց չճանաչող կառավարություններ: Առաջինը, որին աջակցում է ՄԱԿ-ը և որը գլխավորում է Աբդել Համիդ Դբեյբան, գտնվում է Տրիպոլիում։ Երկրորդը՝ Ուսամա Համադի գլխավորությամբ, սկզբում գտնվում էր Բենգազիում, իսկ այնուհետև տեղափոխվել է Սիրտ:

США проведут в Ливии военные учения с участием 30 стран
Соединенные Штаты и Италия на этой неделе начнут военные учения Flintlock 2026, в которых примут участие более 30 стран под руководством Африканского командования вооруженных сил США. Впервые эти военные учения пройдут на территории Ливии. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на в совместное заявление стран, опубликованное Африканским командованием США.
«Лидеры Соединенных Штатов, Ливии и Италии подтверждают начало военных учений Flintlock 2026 в Ливии. Они официально начнутся с церемонии открытия в Сирте на этой неделе», — говорится в заявлении.
В учениях примут участие преимущественно страны африканского континента.
Второй страной, которая проведет совместные мероприятия, станет Кот-д'Ивуар. «В ходе учений будет разработан комплекс сценариев воздушных, наземных и морских операций, призванных повысить боеготовность всех стран-участниц», — говорится в заявлении.
В заявлении также отмечалось, что учения Flintlock  способствуют дальнейшему развитию единой ливийской армии, что имеет основополагающее значение для долгосрочной безопасности и процветания Северной Африки.
«Эти усилия подчеркивают приверженность безопасности и суверенитету африканских стран, возглавляемых их собственным народом», — говорится в заявлении.
С момента свержения и убийства ливийского лидера Муаммара Каддафи в 2011 году Ливия перестала функционировать как единое государство. В последние несколько лет наблюдается конфронтация между властями Триполи на западе страны и властями на востоке, которые поддерживались Ливийской национальной армией (ЛНА).
В 2021 году на организованной ООН конференции по ливийскому политическому диалогу в Женеве был избран переходный исполнительный орган до всеобщих выборов, которые еще не состоялись. В настоящее время в Ливии действуют два непризнанных правительства. Первое, поддерживаемое ООН и возглавляемое Абдель Хамидом Дбейбой, базируется в Триполи. Вторая группировка, возглавляемая Осамой Хамадом, первоначально базировалась в Бенгази, а затем переехала в Сирт.