25 միլիոն դոլարի ներդրում՝ խթանելու Հայաստանում արհեստական բանականության նորարարությունները
ՀՀ կառավարությունը Հրազդանում կառուցվող Firebird AI ընկերությունից ձեռք կբերի 25 միլիոն դոլարի ԱԲ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ՝ 5 տարի ժամկետով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Այս ծրագիրը գալիս է աջակցելու արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, ուսումնական հաստատություններին և անհատ մասնագետներին՝ ապահովելով բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ արհեստական բանականության համակարգերի նախագծման, ուսուցման և տեղակայման համար։
Հաշվողական ռեսուրսները կտրամադրվեն «Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի» (AIVI) միջոցով, որը գործարկվել է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության կողմից, հանդիսանում է նորարարությունների և համագործակցության բաց հարթակ։ Ռազմավարական այս ծրագրի շրջանակում AIVI-ն կծառայի որպես գործառնական հարթակ՝ հայտերի ընդունման, դիմողների նույնականացման և հաշվողական ռեսուրսների բաշխման համար, ինչպես նաև կծառայի որպես վիրտուալ հարթակ ԱԲ նորարարների հաղորդակցման և համագործակցության համար», - գրել է նախարարը:

Инвестиции в размере 25 млн долларов будут направлены на развитие инноваций в области искусственного интеллекта в Армении
Правительство Армении закупит у компании Firebird AI, строящейся в Раздане, высокопроизводительные вычислительные ресурсы на сумму 25 млн долларов - сроком на 5 лет.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр науки, технологий и инноваций Республики Армения Мхитар Айрапетян.
«Эта программа призвана поддержать стартапы, исследовательские группы, образовательные учреждения и отдельных специалистов, работающих в области искусственного интеллекта, предоставляя высокопроизводительные вычислительные ресурсы для проектирования, обучения и развертывания систем искусственного интеллекта.
Вычислительные ресурсы будут предоставлены через «Виртуальный институт искусственного интеллекта» (AIVI), созданный Министерством ВТП Республики Армения, который представляет собой открытую платформу для инноваций и сотрудничества. В рамках этой стратегической программы AIVI будет служить оперативной платформой для приема заявок, идентификации кандидатов и распределения вычислительных ресурсов, а также виртуальной платформой для общения и сотрудничества между новаторами в области ИИ», — написал министр.