Հայաստանը չի պատրաստվում Ռուսաստանի թիկունքում քննարկել երկաթուղու կոնցեսիոն կառավարումն այլ երկրի փոխանցելու հարցը. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը չի պատրաստվում Ռուսաստանի թիկունքում քննարկել հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումն այլ երկրի փոխանցելու հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստվո՞ւմ է այցով Երևանում գտնվող Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարի պատվիրակության հետ քննարկել Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարիչ Ռուսաստանին փոխելու հարցը։
«Մենք չենք պատրաստվում Ռուսաստանի թիկունքում որևէ բան անել։ Այս փուլում, քանի դեռ երկխոսության հնարավորությունները լայն են և բաց են, մենք շարունակելու ենք աշխատանքը»,-հավելեց Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ապրիլի 1-ին Մոսկվա կատարած իր այցի ընթացքում ռուս գործընկերների հետ մանրամասն քննարկել է հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը Հայաստանի և Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող այլ երկրի փոխանցելու հարցը։
Հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը Հայաստանի և Ռուսաստանի համար ընդունելի որևէ երկրի փոխանցելու առաջարկն ավելի վաղ արել էր հենց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ռուսական կողմի կառավարման պայմաններում հայկական երկաթուղին զրկվում է որոշ մրցակցային առավելություններից, քանի որ կան երկրներ, որոնք հրաժարվում են օգտվել հայկական երկաթուղու հնարավորություններին այն պատճառով, որ դրա կառավարումը իրականացնում է Ռուսաստանը։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ապրիլի 2-ին հայտարարել էր, որ հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ երկրի վաճառելու որևէ օբյեկտիվ պատճառ չկա։
Ավելի վաղ հայկական մամուլում էին լուրեր շրջանառվել այն մասին, թե քննարկումներ կան Ռուսատանին կոնցեսիոն կառավարման տրված հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարումը Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ թեմային անդրադարձել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«Մենք դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի միջև կա փոխըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը ընդունելի է երկուսիս համար։ Այժմ բանակցությունները ընթանում են մի փոքր այլ կերպ, քանի որ ռուս գործընկերները դեռ չեն ասել՝ «լավ, եկեք անենք դա»։ Նման գաղափարներ գոյություն ունեն, բայց դրանք դեռ պարզապես թևածող գաղափարներ են», - ասել էր վարչապետը։
Ապրիլի 8-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Ղազախստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Երմեկ Կոշերբաևը: Պատվիրակության կազմում է նաև Ղազախստանի տրանսպորտի նախարար Նուրլան Սաուրանբաևը:

Армения не собирается за спиной России обсуждать вопрос о передаче концессионного управления армянской железной дорогой другой стране - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения не собирается за спиной России обсуждать вопрос о передаче концессионного управления армянской железнодорожной сетью другой стране.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил об этом на брифинге для журналистов, отвечая на вопрос о том, готовится ли Армения обсуждать с делегацией министра иностранных дел Казахстана, находящегося с визитом в Ереване, вопрос о смене России, управляющей армянской железнодорожной сетью.
«Мы ничего не будем делать за спиной России. На данном этапе, пока возможности для диалога широки и открыты, мы будем продолжать нашу работу», — добавил Пашинян.
Ранее Пашинян сообщил, что во время своего визита в Москву 1 апреля он подробно обсудил со своими российскими коллегами вопрос о передаче концессионного управления армянской железнодорожной сетью другой стране, имеющей дружественные отношения и с Арменией, и с Россией.
Предложение о передаче концессионного управления армянской железнодорожной сетью стране, приемлемой для Армении и России, ранее было выдвинуто премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, который отметил, что на условиях управления российской стороной армянская железная дорога лишается некоторых конкурентных преимуществ, поскольку есть страны, которые отказываются использовать возможности армянской железной дороги, так как она находится в управлении России.
Заместитель премьер-министра России Алексей Оверчук заявил 2 апреля, что нет объективных оснований для продажи концессионного управления армянской железнодорожной сетью третьей стране.
Ранее в армянской прессе ходили слухи о том, что ведутся переговоры о передаче управления армянской железнодорожной сетью, переданной России в рамках концессионного управления, Казахстану. В ходе брифинга с журналистами премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян также затронул эту тему.
«Мы не будем возражать, если окажется, что между нами и Россией существует взаимопонимание относительно приемлемости казахстанской компании для обеих сторон. Сейчас переговоры идут несколько иначе, потому что российские партнеры еще не сказали: «Хорошо, давайте сделаем это». Такие идеи существуют, но пока это лишь идеи на стадии обсуждения», — сказал премьер-министр.
8 апреля в Армению с официальным визитом прибыл министр иностранных дел Республики Казахстан Ермек Кошербаев. В состав делегации также входит министр транспорта Казахстана Нурлан Сауранбаев.