Հայաստանը ճանապարհների շերտագրման՝ արհեստական բանականությամբ աշխատող սարքավորում կգնի
Հայաստանի կառավարությունը ճանապարհների շերտագրման սարք ձեռք կբերի, որը թույլ կտա արհեստական բանականության միջոցով որոշել, թե ինչ տեսակի նորոգում պետք է կատարել ճանապարհներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Կառավարության ապրիլի 9-ի հերթական նիստում հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Արդեն քննարկել ենք ճանապարհների շերտագրման սարք ձեռք բերելու վերաբերյալ հարցը։ Այդ սարքավորման արժեքը կազմում է մոտավորապես 500-600 միլիոն դրամ։ Այն մեզ թույլ կտա ամբողջությամբ շերտագրել և արհեստական բանականության հետ համադրելով՝ որոշել, թե ինչ տեսակի նորոգում պետք է կատարվի ճանապարհին։ Սարքավորումը կանցնի ճանապարհի վրայով և մեզ խորհուրդ կտա, թե մենք այդտեղ միջին նորոգում, թե հիմնանորոգում պետք է անենք, ինչ խորությամբ պետք է անենք և այլն»,-մանրամասնեց Խուդաթյանը։

Armenia to acquire AI-powered road scanning device to guide repairs
Armenia will acquire a road scanning device that will use AI to determine what types of repairs are needed on the roads.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan announced the plans during the Cabinet meeting on Thursday.
“We have already discussed the acquisition of a road scanning device. The cost of this equipment is approximately 500–600 million drams [$1.3 – $1.6 million USD]. It will allow us to fully scan the roads and, combined with artificial intelligence, determine what type of repairs are required. The device will pass over the road and advise us whether medium repairs or full reconstruction are needed, how deep the work should be, and so on,” Khudatyan explained.