Վենսը հույս ունի, որ Իրանը բարեխիղճ մոտեցում կդրսևորի համաձայնության հասնելու գործընթացում
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը նպատակամիտված է Իրանի հետ համաձայնության ձեռքբերման աշխատանքին, սակայն եթե Թեհրանն անազնիվ գործի, ապա Վաշինգտոնը ճնշում գործադրելու միջոցներ ունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Բուդապեշտի համալսարաններից մեկում ելույթում։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեզ ասել է գնալ և բարեխղճորեն աշխատել համաձայնության ձեռքբերման ուղղությամբ։ Եթե իրանցիները ցանկանում են բարեխղճորեն աշխատել մեզ հետ, ապա կարծում եմ՝ մենք կարողանանք համաձայնագիր կնքել», - Վենսի խոսքերն է մեջբերում «Ինտերֆաքս»-ը։
«Եթե նրանք ստեն, խաբեն, եթե փորձեն խանգարել մեր կողմից ձեռք բերված այս փխրուն հրադադարին, ապա նրանց սպասում են տխուր հետևանքներ, քանի որ նախագահը ցույց է տվել, որ մենք առաջվա պես ունենք ճնշման ռազմական, դիվանագիտական ​​և, ամենակարևորը, տնտեսական լծակներ», - հավելել է նա։
Նրա խոսքով՝ Թրամփը նախորդ օրն իրեն ասել է, որ իրանցիների մոտ «ավելի լավ է ստացվում վարել բանակցություններ, քան մարտական գործողություններ»։
ԱՄՆ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Սպիտակ տան ղեկավարն «անհամբեր է և առաջընթացի է սպասում» իրանական հարցում։

Вэнс надеется, что Иран проявит добросовестный подход к работе по соглашению
Администрация США полна решимости работать над достижением соглашения с Ираном, но, если Тегеран поведет себя нечестно, у Вашингтона есть средства для оказания давления. Как передает “Арменпресс”, вице-президент США Дж. Д. Вэнс сделал это заявление в своей речи в университете в Будапеште.
“Президент США Дональд Трамп сказал нам идти и работать добросовестно, чтобы добиться соглашения. Если иранцы хотят добросовестно работать с нами, то, я думаю, мы сможем заключить соглашение”, — цитирует Вэнса агентство “Интерфакс”.
“Если они будут лгать, обманывать, если они попытаются помешать этому хрупкому перемирию, которого мы добились, то их ждут печальные последствия, так как президент показал, что у нас по-прежнему есть военные, дипломатические и, самое главное, экономические рычаги давления”, — заявил Вэнс, добавив, что Трамп сказал ему, что у иранцев “лучше получается вести переговоры, чем вести боевые действия”.
Вице-президент США подчеркнул, что глава Белого дома “нетерпелив и ждет прогресса” по иранскому вопросу.