Հայաստանը որպես թվային փոխակերպումների ինովացիոն հաբ. մեկնարկել է «Doing Digital Forum 2026»-ը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆորումի բացման ելույթում SPRING PR ընկերության համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը նշեց, որ այս տարի քննարկումները կլինեն «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները» խորագրի ներքո:
«Արդեն 4-րդ տարին է, որ հանդիպում ենք նույն գաղափարի շուրջ՝ խոսելու թվայինի մասին: 2023 թվականին իր մեկնարկից ի վեր ֆորումը համախմբել է ավելի քան 60 նշանավոր խոսնակի, 3 հազարից ավելի մասնակցի տարբեր երկրներից, տարբեր մայրցամաքներից: 2023-ին մենք խոսեցինք այն մասին, որ թվային փոխակերպումները ժամանակի թիվ 1 հրամայականն են՝ կանխատեսելով այն իրադարձություններն ու էպիկ փոփոխությունները, առանց որոնց այսօր շատ ոլորտների գործունեությունն ուղղակի պատկերացնել չի կարելի: 2024 թվականին մենք վերաիմաստավորեցինք, վերահաստատեցինք, որ պետք է գնալ այդ սրընթաց փոխակերպումների հետևից և, որոշակի առումներով, նույնիսկ, սանձել դրանք: 2025-ին արդեն ֆորումի առանցքային թեման մարդկության պատմությունը կերտող, թերևս, ամենաազդեցիկ ու բարդ երևույթներից մեկն էր՝ փողն ու դրա ապագան, որը քննարկվեց բոլոր հավանական սցենարների ու համատեքստների դիտարկմամբ: Իսկ այս տարի «DDF 26»-ի թեման լավագույնս արտահայտում է հենց մեր խորագիրը՝ «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները»,- ասաց Սիմոնյանը:
Տաթևիկ Սիմոնյանն ընդգծեց՝ այսօր մարդկությունն ապրում է մի ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհաքաղաքականությունը վերաձևավորվում է մեր աչքի առաջ, իսկ տեղի ունեցող տեկտոնիկ շարժերը փոխում են ոչ միայն ուժերի բալանսը, այլև տնտեսությունների միջև կապերի ողջ տրամաբանությունը:
«Այն կամուրջները, որոնք դարերով կամ տասնամյակներով կապում էին աշխարհը, այսօր ուղղակի այրվում են: Խզվում են տնտեսական կապերը, վերաձևավորվում են լոգիստիկ շղթաները, փակվում կամ վերաիմաստավորվում են ավանդական դարձած ուղիները: Եթե հին կապերը քանդվում են, կամուրջներն այրվում են, ապա ովքե՞ր, որտե՞ղ և ինչպե՞ս են կառուցելու նորերը: Այս հարցի ամենաարդիական և հզոր պատասխաններից մեկը, թերևս, թվայինն է, այսօր թվային տեխնոլոգիաները փոխում են ոչ միայն բիզնեսի, այլև տնտեսությունների միջև կապերի ձևը՝ կառուցելով նոր կամուրջներ: Այս փոփոխությունները տեղի են ունենում գլոբալ մրցակցության, տնտեսական մասնատվածության և սրընթաց տեխնոլոգիական առաջընթացի պայմաններում»,- նշեց Տաթևիկ Սիմոնյանը:
SPRING PR ընկերության համահիմնադրի խոսքով՝ տարիների ընթացքում փոխվել են ֆորումի թեմաները, քննարկվող ուղղությունները, մասնակիցների աշխարհագրությունն ու խոսնակները, սակայն անփոփոխ է մնացել շեշտադրումը՝ Հայաստանը դիրքավորել որպես թվային փոխակերպումների ինովացիոն հաբ:
«Այսօր այդ առաքելությունը ստանում է նոր շեշտադրում, որովհետև մենք խոսում ենք ոչ միայն թվային հաբի մասին, այլև խոսում ենք Հայաստանի՝ նաև որպես նոր կամրջի մասին, կամրջի, որը կարող է միավորել ոչ միայն տարածաշրջանները, այլ նաև տարբեր տնտեսական համակարգերը, ֆինանսական հոսքերն ու տեխնոլոգիական էկոհամակարգերը»,- ասաց Սիմոնյանը:

DDF 2026 explores Armenia as digital hub and new economic bridge amid global turmoil
Doing Digital Forum (DDF) 2026 has kicked off in Yerevan, bringing together top local and international experts, business leaders, and public sector decision-makers. The premier event for digital transformation and financial technology is being held under this year’s theme, “Bridging Platforms and Economies.”
Tatevik Simonyan, co-founder of SPRING PR, the forum’s organizer, highlighted in her opening remarks how geopolitical and economic shifts are breaking old connections, and how digital technologies are becoming key to creating new economic “bridges” in this rapidly changing world.
"For the fourth consecutive year, we are coming together around the same idea—discussing the digital world. Since its launch in 2023, the forum has brought together more than 60 distinguished speakers and over 3,000 participants from various countries and continents. In 2023, we talked about how digital transformation is the number-one imperative of our time, anticipating the events and epic changes without which it is now impossible to imagine the functioning of many sectors. In 2024, we redefined and reaffirmed the need to keep pace with these rapid transformations and, in some ways, even to harness them. In 2025, the forum’s central theme focused on one of the most influential and complex phenomena shaping human history—money and its future—which was discussed in the context of all possible scenarios. This year, the theme of DDF 26 perfectly reflects our overarching concept: "Bridging Platforms and Economies," said Simonyan.
Tatevik Simonyan emphasized that humanity is living in a period when geopolitics is being reshaped “before our eyes”, and the “tectonic shifts” taking place are changing not only the balance of power but the very logic of connections between economies.
"The bridges that have connected the world for centuries or decades are literally burning today. Economic ties are breaking, logistics chains are being reorganized, and traditional routes are being closed or redefined. If old connections are destroyed and bridges burned, then who, where, and how will build the new ones? One of the most modern and powerful answers is digital: today, digital technologies are changing not only business but also the ways economies are interconnected, building new bridges. These changes are occurring amid global competition, economic fragmentation, and rapid technological progress," Simonyan said.
According to the co-founder of SPRING PR, over the years, the forum’s themes, areas of discussion, participant geography, and speakers have evolved, but the emphasis has remained the same: positioning Armenia as an innovative hub for digital transformation.
"Today, this mission takes on a new emphasis because we are not only talking about a digital hub but also about Armenia as a new bridge—a bridge that can connect not only regions but also different economic systems, financial flows, and technological ecosystems," Simonyan added.