Հայաստանը որպես թվային փոխակերպումների ինովացիոն հաբ. մեկնարկել է «Doing Digital Forum 2026»-ը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆորումի բացման ելույթում SPRING PR ընկերության համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը նշեց, որ այս տարի քննարկումները կլինեն «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները» խորագրի ներքո:
«Արդեն 4-րդ տարին է, որ հանդիպում ենք նույն գաղափարի շուրջ՝ խոսելու թվայինի մասին: 2023 թվականին իր մեկնարկից ի վեր ֆորումը համախմբել է ավելի քան 60 նշանավոր խոսնակի, 3 հազարից ավելի մասնակցի տարբեր երկրներից, տարբեր մայրցամաքներից: 2023-ին մենք խոսեցինք այն մասին, որ թվային փոխակերպումները ժամանակի թիվ 1 հրամայականն են՝ կանխատեսելով այն իրադարձություններն ու էպիկ փոփոխությունները, առանց որոնց այսօր շատ ոլորտների գործունեությունն ուղղակի պատկերացնել չի կարելի: 2024 թվականին մենք վերաիմաստավորեցինք, վերահաստատեցինք, որ պետք է գնալ այդ սրընթաց փոխակերպումների հետևից և, որոշակի առումներով, նույնիսկ, սանձել դրանք: 2025-ին արդեն ֆորումի առանցքային թեման մարդկության պատմությունը կերտող, թերևս, ամենաազդեցիկ ու բարդ երևույթներից մեկն էր՝ փողն ու դրա ապագան, որը քննարկվեց բոլոր հավանական սցենարների ու համատեքստների դիտարկմամբ: Իսկ այս տարի «DDF 26»-ի թեման լավագույնս արտահայտում է հենց մեր խորագիրը՝ «Միավորելով պլատֆորմներն ու տնտեսությունները»,- ասաց Սիմոնյանը:
Տաթևիկ Սիմոնյանն ընդգծեց՝ այսօր մարդկությունն ապրում է մի ժամանակաշրջանում, երբ աշխարհաքաղաքականությունը վերաձևավորվում է մեր աչքի առաջ, իսկ տեղի ունեցող տեկտոնիկ շարժերը փոխում են ոչ միայն ուժերի բալանսը, այլև տնտեսությունների միջև կապերի ողջ տրամաբանությունը:
«Այն կամուրջները, որոնք դարերով կամ տասնամյակներով կապում էին աշխարհը, այսօր ուղղակի այրվում են: Խզվում են տնտեսական կապերը, վերաձևավորվում են լոգիստիկ շղթաները, փակվում կամ վերաիմաստավորվում են ավանդական դարձած ուղիները: Եթե հին կապերը քանդվում են, կամուրջներն այրվում են, ապա ովքե՞ր, որտե՞ղ և ինչպե՞ս են կառուցելու նորերը: Այս հարցի ամենաարդիական և հզոր պատասխաններից մեկը, թերևս, թվայինն է, այսօր թվային տեխնոլոգիաները փոխում են ոչ միայն բիզնեսի, այլև տնտեսությունների միջև կապերի ձևը՝ կառուցելով նոր կամուրջներ: Այս փոփոխությունները տեղի են ունենում գլոբալ մրցակցության, տնտեսական մասնատվածության և սրընթաց տեխնոլոգիական առաջընթացի պայմաններում»,- նշեց Տաթևիկ Սիմոնյանը:
SPRING PR ընկերության համահիմնադրի խոսքով՝ տարիների ընթացքում փոխվել են ֆորումի թեմաները, քննարկվող ուղղությունները, մասնակիցների աշխարհագրությունն ու խոսնակները, սակայն անփոփոխ է մնացել շեշտադրումը՝ Հայաստանը դիրքավորել որպես թվային փոխակերպումների ինովացիոն հաբ:
«Այսօր այդ առաքելությունը ստանում է նոր շեշտադրում, որովհետև մենք խոսում ենք ոչ միայն թվային հաբի մասին, այլև խոսում ենք Հայաստանի՝ նաև որպես նոր կամրջի մասին, կամրջի, որը կարող է միավորել ոչ միայն տարածաշրջանները, այլ նաև տարբեր տնտեսական համակարգերը, ֆինանսական հոսքերն ու տեխնոլոգիական էկոհամակարգերը»,- ասաց Սիմոնյանը:

Армения как инновационный центр цифровой трансформации: стартовал Doing Digital Forum 2026
По сообщению Арменпресс, в своей вступительной речи соучредитель SPRING PR Татевик Симонян отметила, что в этом году обсуждения пройдут под девизом «Объединяя платформы и экономики».
«Уже четвертый год мы встречаемся, чтобы обсудить цифровые технологии. С момента своего запуска в 2023 году форум собрал более 60 видных спикеров и более 3 тысяч участников из разных стран и континентов. В 2023 году мы говорили о том, что цифровая трансформация является первоочередной задачей времени, предсказывая события и масштабные изменения, без которых деятельность многих секторов сегодня просто немыслима. В 2024 году мы переосмыслили и подтвердили необходимость продолжения этих стремительных преобразований и, в некотором смысле, даже их сдерживания. В 2025 году ключевой темой форума стало, пожалуй, одно из самых влиятельных и сложных явлений, формирующих историю человечества: деньги и их будущее, которое обсуждалось с учетом всех возможных сценариев и контекстов. И в этом году тема «DDF 26» лучше всего выражает само наше название: «Объединение платформ и экономик», — сказала Симонян.
Татевик Симонян подчеркнула, что сегодня человечество живет в период, когда геополитика переформируется на наших глазах, а происходящие тектонические сдвиги меняют не только баланс сил, но и всю логику связей между экономиками.
«Мосты, соединявшие мир на протяжении веков или десятилетий, сегодня просто сгорают. Экономические связи разрываются, логистические цепочки перестраиваются, традиционные маршруты закрываются или переосмысливаются. Если старые связи разрушаются, мосты сжигаются, то кто, где и как построит новые? Возможно, один из самых актуальных и мощных ответов на этот вопрос — цифровые технологии. Сегодня цифровые технологии меняют форму связей не только между предприятиями, но и между экономиками, строя новые мосты. Эти изменения происходят в контексте глобальной конкуренции, экономической фрагментации и стремительного технологического прогресса», — отметила Татевик Симонян.
По словам соучредителя SPRING PR, темы форума, обсуждаемые области, география участников и спикеров менялись на протяжении лет, но акцент оставался неизменным: позиционирование Армении как инновационного центра цифровой трансформации.
«Сегодня эта миссия приобретает новый смысл, потому что речь идет не только о цифровом центре, но и об Армении как о новом мосте, мосте, который может объединить не только регионы, но и различные экономические системы, финансовые потоки и технологические экосистемы», — сказала Симонян.