Արհեստական բանականությամբ գեներացված բովանդակությունը հեռարձակելիս պետք է մակնշվի․ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց նախագիծը
Տեսալսողական մեդիա ծառայություն մատուցող հեռարձակողները պարտավոր կլինեն արհեստական բանականությամբ կամ այլ թվային տեխնոլոգիական լուծումներով գեներացված բովանդակությունը հեռարձակելիս այն համապատասխան ձևով մակնշել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծն Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է՝ ձայների հետևյալ հարաբերականությամբ․ կողմ է քվեարկել 67, դեմ՝ 0, ձեռնպահ է մնացել 6 պատգամավոր։
Ավելի վաղ, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում լրացումներ նախատեսող նախագիծը ներկայացրել էր Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Նախարարը նշել էր, որ Կառավարության առաջարկած օրենսդրական փոփոխության հիմնական նպատակը սինթետիկ կամ արհեստական բանականությամբ ստեղծված հեռուստաբովանդակության նույնականացումն է՝ այն լսարանի համար հստակ տեսանելի դարձնելու միջոցով։
«Կառավարությունը օրենսդրական սույն նախագծով առաջարկում է մի քանի լրացումներ կատարել «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում, որի հիմնական էությունը կայանում է նրանում, որ մենք հետայսու՝ օրենքի ընդունումից հետո, ակնկալելու ենք, որ տեսալսողական մեդիա ծառայություն մատուցող հեռարձակողները արհեստական բանականությամբ գեներացված կամ այլ թվային տեխնոլոգիական լուծումներով գեներացված հեռուստաբովանդակությունը կամ սինթետիկ բովանդակությունը հեռարձակելիս պարտադիր կերպով օրենքի իմպերատիվ պարտադրանքով մակնշեն»,- ասել էր Հայրապետյանը։
Նա պարզաբանել էր, որ խոսքը համապատասխան լեյբլինգի մասին է, որի միջոցով բովանդակության վրա հստակ տեսանելի կլինի, որ այն ստեղծվել է արհեստական բանականության գործիքակազմով։
Նախարարը մատնանշել էր, որ օրենքի ընդունումից հետո դրա կատարման նկատմամբ վերահսկողությունը և մոնիթորինգը իրականացնելու է Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը, իսկ խախտումների պարագայում կկիրառվի տուգանք՝ 300 հազար դրամի չափով։

При трансляции сгенерированного ИИ контента должна быть маркировка: НС принял проект во втором чтении
Предоставляющие аудиовизуальные медиауслуги вещатели будут обязаны соответствующим образом маркировать контент, сгенерированный с помощью искусственного интеллекта (ИИ) или других цифровых технологических решений, при его трансляции.
Как сообщает Арменпресс, соответствующий законопроект был принят Национальным Собранием во втором чтении и полностью со следующим соотношением голосов: за проголосовали 67 депутатов, против — 0, воздержались — 6.
Ранее на внеочередном заседании Национального Собрания проект, предусматривающий дополнения в закон «Об аудиовизуальных медиа», представил министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян.
Министр отметил, что основной целью предложенного правительством законодательного изменения является идентификация телевизионного контента, созданного синтетическим путем или с помощью ИИ, чтобы сделать его четко видимым для аудитории.
«Данным законодательным проектом правительство предлагает внести несколько дополнений в закон "Об аудиовизуальных медиа", основная суть которых заключается в том, что впредь — после принятия закона — мы будем ожидать, что вещатели, предоставляющие аудиовизуальные медиауслуги, при трансляции телеконтента или синтетического контента, созданного с помощью систем ИИ или других цифровых технологических решений, обязательно, в силу императивного требования закона, будут наносить маркировку», — сказал Айрапетян.
Он пояснил, что речь идет о соответствующем лейблинге, благодаря которому на контенте будет четко видно, что он создан инструментарием искусственного интеллекта.
Министр указал, что после принятия закона контроль и мониторинг за его исполнением будет осуществлять Комиссия по телевидению и радио, а в случае нарушений будет применяться штраф в размере 300 тысяч драмов.