Դատախազությունը պահանջում  է Հովիկ Աբրահամյանի եղբորից և փեսաներից բռնագանձել անշարժ գույքեր, 1 մլրդ դրամը գերազանցող գումար
Դատախազությունը պահանջում  է Հայաստանի Հանրապետության նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբորից և երկու փեսաներից բռնագանձել 2 տասնյակը գերազանցող անշարժ գույքեր, 1 միլիարդ դրամը գերազանցող գումար։
«Արմենպրես»-ը Դատախազության պահանջի մասին տեղեկանում է կառույցի տարածած հաղորդագրությունից։
«Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումները, որոնք վերաբերում են ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եղբորը և երկու փեսաներին:
1.     Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը հայցերից մեկով պահանջում է ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Հենրիկ Արգամի Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 13 անշարժ գույք, 12-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Մասիս համայնքի Մարմարաշեն բնակավայրում
• 5 տրանսպորտային միջոց
• 2 իրավաբանական անձում մասնակցություն
• շուրջ 270 միլիոն 840 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ:
2.    Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է Երևան քաղաքի Շենգավիթ համայնքի դատախազի նախկին տեղակալ, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի վարչության նախկին պետ Վահան Զորիկի Մամիկոնյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝8 անշարժ գույք, որից 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Մխչյան բնակավայրում, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքի Մարմարիկ գյուղում, 1-ը՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանում, 3-ը՝ Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի Նշավան գյուղում
• 446 միլիոն 691 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ
• 86 միլիոն 413 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել:
3.    Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը մեկ այլ հայցով պահանջում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսային ծառայությունում բաժնի պետի, Արարատյան տարածաշրջանային մաքսատան պետի տեղակալի, ՀՀ ֆինանսների նախարարության «Զվարթնոց» մաքսատան պետի, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակազմի Արևմտյան մաքսատուն-վարչության պետի պաշտոնները զբաղեցրած Վլադիմիր Ֆելիքսի Թամրազյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 3 տրանսպորտային միջոց
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն.
• 303 միլիոն 918 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ և այլն»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը 2023 թվականի մարտի 6-ին հայցադիմում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով ՀՀ նախկին վարչապետ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել՝
• 59 անշարժ գույք, որոնցից 15-ը գտնվում է Երևանում
• 4 տրանսպորտային միջոց
• 20 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն
• շուկայականից էականորեն ցածր արժեքով օտարված 9 գույքերի շուկայական արժեքը՝ 1 միլիարդ 628 միլիոն 277 հազար դրամի չափով
• 8 ընկերություններին տրված փոխառություններից ծագող պահանջի իրավունք՝ 11 միլիոն 292 հազար 570 ԱՄՆ դոլարի չափով, 687 միլիոն դրամի չափով և 3 միլիոն 117 հազար եվրոյի չափով
• Եվս 21 միլիարդ 202 միլիոն դրամ։
2025 թվականին դատախազն իրավասու դատարան է հանձնել ՀՀ նախկին վարչապետի և բարձրաստիճան այլ պաշտոններ զբաղեցրած Հովիկ Աբրահամյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Հովիկ Աբրահամյանը մեղադրվում է ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքերն օրինականացնելու, այդ թվում՝
• պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով ավազի արդյունահանմամբ զբաղվող առևտրային կազմակերպության բաժնեմասն իրեն փոխկապակցված անձանց փոխանցելու
• ավազի արդյունահանման ոլորտում առևտրային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների գործունեությանը մասնակցելու
• իր կողմից հովանավորվող առևտրային գործունեության ընթացքում թույլ տրվող խախտումների կապակցությամբ միջոցներ չձեռնարկելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու
• վերագրվող հանցավոր արարքների կատարման արդյունքում առաջացած ֆինանսական միջոցները շարժական ու անշարժ գույքի փոխակերպելու միջոցով օրինականացնելու մեջ:

Прокуратура требует взыскать у брата и двух зятьев Овика Абрамяна более 20 объектов недвижимости и более 1 млрд драмов
Прокуратура требует взыскать у брата и двух зятьев бывшего премьер-министра Армении Овика Абрамяна более 2 десятков объектов недвижимого имущества и сумму более 1 млрд драмов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, Антикоррупционный суд принял к производству очередные исковые заявления генеральной прокуратуры о конфискации имущества незаконного происхождения, которые касаются брата и двух зятьев бывшего премьер-министра, бывшего председателя Национального Собрания Армении Овика Абрамяна.
1) Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры требует взыскать у бывшего депутата Национального Собрания Генрика Аргамовича Абрамяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 13 объектов недвижимого имущества, из которых 12 — в населенном пункте Мхчян общины Арташат Араратской области,
- 1 — в населенном пункте Мармарашен общины Масис;
- 5 транспортных средств;
- участие в 2 юридических лицах;
- около 270 миллионов 840 тысяч драмов — в качестве остатка незаконных денежных средств.
2) Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры другим иском требует взыскать с бывшего заместителя прокурора общины Шенгавит города Еревана, бывшего начальника управления Комитета государственных доходов Ваана Зориковича Мамиконяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 8 объектов недвижимого имущества, из которых 3 — в населенном пункте Мхчян общины Арташат Араратской области; 1 — в селе Мармарик общины Цахкадзор Котайкской области; 1 — в административном районе Кентрон города Еревана; 3 — в селе Ншаван общины Арташат Араратской области;
- 446 миллионов 691 тысячу драмов — как остаток незаконных денежных средств;
- 86 миллионов 413 тысяч драмов, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и взысканы.
3) Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры другим иском требует взыскать с Владимира Феликсовича Тамразяна, занимавшего должности начальника отдела в таможенной службе Комитета государственных доходов, заместителя начальника Араратской региональной таможни, начальника таможни «Звартноц» министерства финансов, начальника Западной таможни-управления аппарата Комитета государственных доходов при правительстве, и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 3 транспортных средства;
- участие в 1 юридическом лице;
- 303 миллиона 918 тысяч драмов — как остаток незаконных денежных средств и т. д.», — отмечается в сообщении.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения генеральной прокуратуры 6 марта 2023 года представило в Антикоррупционный суд исковое заявление с требованием взыскать с бывшего премьер-министра, бывшего председателя Национального Собрания Овика Абрамяна и аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения:
- 59 объектов недвижимого имущества, 15 из которых находятся в Ереване;
- 4 транспортных средства;
- участие в 20 юридических лицах;
- рыночную стоимость 9 объектов имущества, отчужденных по цене существенно ниже рыночной, в размере 1 миллиарда 628 миллионов 277 тысяч драмов;
- право требования по займам, предоставленным 8 компаниям, в размере 11 миллионов 292 тысяч 570 долларов США, 687 миллионов драмов и 3 миллионов 117 тысяч евро;
- еще 21 миллиард 202 миллиона драмов.
В 2025 году прокурор передал в компетентный суд материалы уголовного производства в отношении Овика Абрамяна, занимавшего пост премьер-министра и другие высокие государственные должности.