Վերջին 4 տարում զորակոչվածների թիվն աճել է շուրջ 25 տոկոսով․ փոխնախարար
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը՝ անդրադառնալով պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ վերջին տարիներին իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները նպաստել են զորակոչի ցուցանիշների աճին։
«2023-ից 2026 ընկած ժամանակահատվածում մեր զորակոչվածների թիվը 2022 զորակոչի համեմատ աճել է շուրջ 25 տոկոսով։ Այսինքն՝ եթե շարունակենք նույն տեմպով և բարելավենք իրավակարգավորումները, ապա պատգամավորի կողմից ներկայացվող մտահոգիչ պատկերը չենք ունենա»,- ասաց Սարգսյանը։
Փոխնախարարը քննադատեց նախագծում ներառված որոշ դրույթներ, մասնավորապես, վճարի դիմաց ծառայությունից ազատման մեխանիզմը։
«Եթե պայմանական 3000 մարդ օգտվի գումարի դիմաց ծառայությունից ազատվելու հնարավորությունից, դա չի նշանակում, որ նույնքանով կավելանա զորակոչը։ Դա կարող է ապահովել բյուջետային մուտքեր, սակայն չի լուծում զորակոչի թվի ավելացման խնդիրը»,- նշեց նա։
Արման Սարգսյանը հավելեց, որ վերջին շրջանում արձանագրվել են նաև դրական միտումներ պայմանագրային ծառայության ոլորտում։
««Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրով պայմանագրային զինծառայության անցածների թիվը հատել է 5300-ը, ինչը վկայում է դրական շարժընթացի մասին և միտված է պրոֆեսիոնալ բանակի ձևավորմանը»,- ասաց փոխնախարարը։
Ներկայացնելով կառավարության դիրքորոշումը՝ նա կոչ արեց հանձնաժողովին ձեռնպահ մնալ նախագծին դրական եզրակացություն տալուց։
Քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովը պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի նախագծին տվել է բացասական եզրակացություն։

За последние 4 года число призывников увеличилось примерно на 25% – замминистра обороны Армении
Число призывников в 2023-2026 годах увеличилось примерно на 25%  по сравнению с показателем 2022 года.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра обороны Арман Саргсян на заседании Постоянного комитета по обороне и безопасности Национального Собрания, говоря о законодательной инициативе, представленной депутатом Айком Саргсяном.
Заместитель министра отметил, что законодательные изменения, внесенные в последние годы, способствовали увеличению показателей призыва.
«В период с 2023 по 2026 год число наших призывников увеличилось примерно на 25 процентов по сравнению с призывом 2022 года. Другими словами, если мы будем продолжать в том же темпе и усовершенствуем правовое регулирование, у нас не будет той тревожной картины, которую представил депутат», — сказал Саргсян.
Заместитель министра раскритиковал некоторые положения, включенные в проект, в частности, механизм увольнения со службы с сохранением заработной платы.
«Если 3000 человек, прошедших условную военную службу, воспользуются возможностью освободиться от службы за деньги, это не означает, что призыв увеличится на ту же сумму. Это может обеспечить бюджетные поступления, но не решает проблему увеличения числа призывников», — отметил он.
Арман Саргсян добавил, что в последнее время положительные тенденции наблюдаются и в сфере контрактной службы.
«Число прошедших контрактную военную службу по программе «Защитник Отечества» превысило 5300 человек, что свидетельствует о позитивной тенденции и направлено на формирование профессиональной армии», — сказал заместитель министра.