Հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ երկրի վաճառելու որևէ օբյեկտիվ պատճառ չկա. Օվերչուկ
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել է, որ հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը երրորդ երկրի վաճառելու որևէ օբյեկտիվ պատճառ չկա։
«Մեզ համար ակնհայտ է, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ»-ի կոնցեսիան երրորդ երկրի վաճառելու որևէ օբյեկտիվ պատճառ գոյություն չունի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ TASS-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Ավելի վաղ հայկական մամուլում էին լուրեր շրջանառվել այն մասին, թե քննարկումներ կան Ռուսաստանին կոնցեսիոն կառավարման տրված հայկական երկաթուղային ցանցի կառավարումը Ղազախստանին փոխանցելու շուրջ։ Ապրիլի 1-ին թեմային անդրադարձել էր ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ նշելով, որ այդ հարցով Ռուսաստանը ոչ Երևանի, ոչ Աստանայի հետ բանակցություններ չի վարում։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ թեմային անդրադարձել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը.
«Մենք դեմ չենք լինի, եթե պարզվի, որ մեր և Ռուսաստանի միջև կա փոխըմբռնում, որ ղազախական ընկերությունը ընդունելի է երկուսիս համար։ Այժմ բանակցությունները ընթանում են մի փոքր այլ կերպ, քանի որ ռուս գործընկերները դեռ չեն ասել՝ «լավ, եկեք անենք դա»։ Նման գաղափարներ գոյություն ունեն, բայց դրանք դեռ պարզապես թևածող գաղափարներ են», - ասել էր վարչապետը։
Հայկական երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարումը Հայաստանի և Ռուսաստանի համար ընդունելի որևէ երկրի փոխանցելու առաջարկն արել էր հենց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ռուսական կողմի կառավարման պայմաններում հայկական երկաթուղին զրկվում է որոշ մրցակցային առավելություններից, քանի որ կան երկրներ, որոնք հրաժարվում են օգտվել հայկական երկաթուղու հնարավորություններին այն պատճառով, որ դրա կառավարումը իրականացնում է Ռուսաստանը։

Никаких объективных причин для продажи концессии ЮКЖД какой-либо третьей стороне не существует: Оверчук
Вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук заявил, что нет объективных оснований для продажи концессии на управление армянской железнодорожной сетью третьей стране.
“Нам очевидно, что никаких объективных причин для продажи концессии ЮКЖД какой-либо третьей стороне не существует”, — как сообщает “Арменпресс”, сказал вице-премьер РФ.
Ранее в СМИ Армении появились сообщения о переговорах по передаче управления армянской железнодорожной сетью, переданной России в рамках концессии, Казахстану. 1 апреля официальный представитель МИД России Мария Захарова затронула эту тему, отметив, что Россия не ведет переговоры по этому вопросу ни с Ереваном, ни с Астаной.
В ходе брифинга с журналистами премьер-министр Армении Никол Пашинян также обратился к этой теме.
“Мы не будем возражать, если выяснится, что между нами и Россией есть понимание того, что казахстанская компания приемлема для обеих сторон. Сейчас переговоры идут несколько иначе, потому что российские партнеры еще не сказали: “Хорошо, давайте сделаем это”. Такие идеи существуют, но пока это лишь витающие идеи”, — сказал премьер-министр.
Предложение о передаче концессионного управления армянской железнодорожной сетью стране, приемлемой для Армении и России, было сделано лично премьер-министром Армении Николом Пашиняном, который отметил, что в условиях управления российской стороной армянская железная дорога лишается некоторых конкурентных преимуществ, поскольку есть страны, которые отказываются использовать возможности армянской железной дороги, так как ее управление осуществляется Россией