Իսրայելը նոր հարվածներ է հասցրել Լիբանանի հարավին
Իսրայելական ուժերը մարտի 31-ին հարվածներ են հասցրել հարավային Լիբանանի մի շարք տարածքների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը։
Գործակալությունը տեղեկացնում է, որ իսրայելական բանակը հրատապ նախազգուշացում է տվել Լիբանանի՝ Զահրանի գետից հարավ գտնվող բնակիչներին՝ լքելու իրենց բնակավայրերը։
«Հեզբոլլահ»-ն իր հերթին հայտարարել է, որ թիրախավորել է Լիբանանի և Իսրայելի սահմանին գտնվող իսրայելական Միսգավ Ամ բնակավայրի ռազմական անցակետը և Մաալոտ Թարշիհա բնակավայրում գտնվող հակաօդային պաշտպանության համակարգը։
Իսրայելի պաշտպանության ուժերը նաև հայտնել են, որ մարտի 30-ին Լիբանանի հարավում տեղի ունեցած մարտական ​​գործողությունների ժամանակ չորս իսրայելցի զինվոր է զոհվել, ևս երկուսը՝ վիրավորվել։
Լիբանանի առողջապահության նախարարության մարտի 30-ի տվյալների համաձայն՝ մարտի 2-ից ի վեր երկրում իսրայելական  հարվածների զոհերի ընդհանուր թիվը հասել է 1247-ի, իսկ վիրավորներինը՝ 3680-ի։
Լիբանանը մարտի 2-ից ներքաշվել է Մերձավոր Արևելքի պատերազմի մեջ այն բանից հետո, երբ «Հեզբոլլահ»-ը հրթիռներ էր արձակել Իսրայելի վրա՝ հաջակցություն Իրանի, որը ենթարկվել էր ամերիկա-իսրայելական հարձակման։ Ի պատասխան՝ Իսրայելը նոր ցամաքային և օդային հարձակումներ է իրականացնում Լիբանանում։

Израиль нанес новые удары по югу Ливана
Израильские войска 31 марта нанесли удары по ряду районов на юге Ливана. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщило Национальное информационное агентство Ливана.
Агентство сообщило, что израильская армия (ЦАХАЛ) предупредила поселений к югу от реки Захран о необходимости покинуть свои дома.
В свою очередь, “Хезболла” объявила о нанесении ударов по израильскому военному контрольно-пропускному пункту в поселении Мисгав-Ам на ливано-израильской границе и по системе ПВО в поселении Маалот-Таршиха.
ЦАХАЛ также сообщил, что 30 марта в ходе боевых действий на юге Ливана погибли четыре израильских солдата, двое получили ранения.
Ливан был вовлечен в войну на Ближнем Востоке с 2 марта, после того как “Хезболла” обстреляла Израиль ракетами в поддержку Ирана, который подвергается ударам США и Израиля. В ответ Израиль начал новые наземные и воздушные удары по Ливану.
По данным ливанских властей, в результате израильских ударов по Ливану погибло более 1247 человек. Среди них более 120 детей, около 80 женщин и десятки медицинских работников.