Իրանը հակամարտության կարգավորման շուրջ ամերիկյան ծրագիրը որակել է «անիրատեսական»
Հակամարտության կարգավորման շուրջ Իրանի ստացած ամերիկյան ծրագիրն անիրատեսական է: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Այն հարցերը, որոնք մեզ ներկայացվել են, ցանկացած անվանմամբ, ինչպես 15, դրանից պակաս թե ավելի կետեր, անիրատեսական են և ոչ ռացիոնալ, և չափազանց մեծ պահանջներ են», - ասել է Բաղային, որի խոսքը հրապարակել է Իրանի կառավարության լրատվական հարթակը։
Նա հավելել է, որ Իրանի բոլոր ջանքերը ներկայում ուղղված են սեփական պաշտպանությանը։
ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ Իրանին է ներկայացրել 15 կետից բաղկացած հրադադարի ծրագիր, որը Թեհրանում այժմ քննարկում են։

Иран назвал американский план урегулирования конфликта «нереалистичным»
Американский план урегулирования конфликта, полученный Ираном, нереалистичен. Об этом, как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, заявил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
«Представленные нам пункты, под каким бы то ни было названием, например, 15, меньше или больше, нереалистичны и иррациональны, и представляют собой чрезмерные требования», — сказал Багаи, чьи слова были опубликованы иранским правительственным новостным порталом.
Он добавил, что все усилия Ирана в настоящее время направлены на собственную оборону.
США объявили, что представили Ирану план прекращения огня из 15 пунктов, который в настоящее время обсуждается в Тегеране.