Վարչապետը համոզված է՝ ժողովրդի մեծամասնությունը հունիսի 7-ին կաջակցի խաղաղության օրակարգին
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում քաղաքացիների հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց խաղաղության գործընթացի և հնարավոր պատերազմի վերաբերյալ հնչող մտահոգություններին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը պետք է տեր կանգնել ժողովրդի աջակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքացիներից մեկը մտահոգություն է հայտնել՝ նշելով, որ վարչապետի հայտարարությունները պատերազմի հնարավորության մասին մարդկանց մեջ վախ են առաջացնում։ Քաղաքացու խոսքով՝ այնպիսի տպավորություն է, որ եթե իշխանությունը չվերարտադրվի, պատերազմն անխուսափելի է։
Ի պատասխան՝ վարչապետը նշեց, որ խոսքը ոչ թե անձի, այլ քաղաքական ուղեգծի մասին է։
«Ես ասում եմ, որ ձեզ հայտնի քաղաքական ուժերը հանդես են գալիս խաղաղության վերանայման օգտին, և դա շատ վտանգավոր է։ Մենք, ընդհակառակը, ասում ենք, որ խաղաղությունը հաստատված է և ժողովրդին կոչ ենք անում տեր կանգնել խաղաղությանը»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել են համապատասխան փաստաթղթեր, իսկ օգոստոսի 18-ին ինքը ուղերձով դիմել է հանրությանը՝ հայտարարելով խաղաղության հաստատման մասին։
Քաղաքացու դիտարկմանը, թե նախկինում վարչապետը նշել է՝ իր իշխանության չգալու դեպքում պատերազմ է սպասվում, Փաշինյանը պատասխանեց, որ նման ձևակերպում չի արել։
«Ես ոչ թե ասել եմ, որ եթե ես չլինեմ, այլ ասել եմ՝ եթե որոշ ուժեր գան իշխանության։ Դա իմ կանխատեսումն է և համոզմունքը, որ այդ դեպքում կլինի պատերազմ»,– ընդգծեց նա։
Վարչապետը հավելեց, որ համոզված է՝ հանրության մեծամասնությունը կաջակցի խաղաղության օրակարգին։
«Ես համոզված եմ, որ մեր ժողովրդի մեծամասնությունը հունիսի 7-ին կգնա և տեր կկանգնի խաղաղությանը, և մենք այդ խաղաղությունն ավելի ինստիտուցիոնալ կդարձնենք»,-ասաց Փաշինյանը։

Pashinyan says majority will back peace agenda in upcoming elections
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said he is confident that a majority of voters will support the government’s peace agenda in the upcoming elections.
Speaking during a meeting with residents in Yerevan’s Malatya-Sebastia administrative district, Pashinyan addressed concerns about the peace process with Azerbaijan and the risk of renewed war, stressing that the established peace must be upheld with public support.
A resident said the prime minister’s remarks about the possibility of war is causing fear and creating an impression that war  would be inevitable if the current government were not returned to power. In response, Pashinyan said the issue is not about an individual but about a political course.
"The political forces known to you are advocating for a review of the peace process, and that is very dangerous. We, on the contrary, are saying that peace has been established and are calling on the people to stand up for peace," Nikol Pashinyan said.
Pashinyan also referred to agreements signed in Washington on Aug. 8, 2025, and said he had addressed the public on Aug. 18 to announce the establishment of peace.
Responding to claims that he had previously warned of war if he did not remain in power, Pashinyan said he had not made such a statement.
He added that he expects voters to endorse the government’s approach at the polls. “I am confident that the majority of our people will go out on June 7 and stand up for peace, and we will make that peace more institutional,” he said.