Վարչապետը համոզված է՝ ժողովրդի մեծամասնությունը հունիսի 7-ին կաջակցի խաղաղության օրակարգին
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում քաղաքացիների հետ հանդիպման ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց խաղաղության գործընթացի և հնարավոր պատերազմի վերաբերյալ հնչող մտահոգություններին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը պետք է տեր կանգնել ժողովրդի աջակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքացիներից մեկը մտահոգություն է հայտնել՝ նշելով, որ վարչապետի հայտարարությունները պատերազմի հնարավորության մասին մարդկանց մեջ վախ են առաջացնում։ Քաղաքացու խոսքով՝ այնպիսի տպավորություն է, որ եթե իշխանությունը չվերարտադրվի, պատերազմն անխուսափելի է։
Ի պատասխան՝ վարչապետը նշեց, որ խոսքը ոչ թե անձի, այլ քաղաքական ուղեգծի մասին է։
«Ես ասում եմ, որ ձեզ հայտնի քաղաքական ուժերը հանդես են գալիս խաղաղության վերանայման օգտին, և դա շատ վտանգավոր է։ Մենք, ընդհակառակը, ասում ենք, որ խաղաղությունը հաստատված է և ժողովրդին կոչ ենք անում տեր կանգնել խաղաղությանը»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրվել են համապատասխան փաստաթղթեր, իսկ օգոստոսի 18-ին ինքը ուղերձով դիմել է հանրությանը՝ հայտարարելով խաղաղության հաստատման մասին։
Քաղաքացու դիտարկմանը, թե նախկինում վարչապետը նշել է՝ իր իշխանության չգալու դեպքում պատերազմ է սպասվում, Փաշինյանը պատասխանեց, որ նման ձևակերպում չի արել։
«Ես ոչ թե ասել եմ, որ եթե ես չլինեմ, այլ ասել եմ՝ եթե որոշ ուժեր գան իշխանության։ Դա իմ կանխատեսումն է և համոզմունքը, որ այդ դեպքում կլինի պատերազմ»,– ընդգծեց նա։
Վարչապետը հավելեց, որ համոզված է՝ հանրության մեծամասնությունը կաջակցի խաղաղության օրակարգին։
«Ես համոզված եմ, որ մեր ժողովրդի մեծամասնությունը հունիսի 7-ին կգնա և տեր կկանգնի խաղաղությանը, և մենք այդ խաղաղությունն ավելի ինստիտուցիոնալ կդարձնենք»,-ասաց Փաշինյանը։

Премьер-министр уверен, что 7 июня большинство населения поддержит мирную повестку
Во время встречи с гражданами в административном округе Малатия-Себастия премьер-министр Никол Пашинян ответил на опасения, высказанные по поводу мирного процесса и возможной войны, подчеркнув, что мир, установленный между Арменией и Азербайджаном, должен сохраняться при поддержке народа.
Как передает Арменпресс, один из граждан выразил обеспокоенность, отметив, что заявления премьер-министра о возможности войны вызывают страх у людей. По словам гражданина, создается впечатление, что если правительство не будет переизбрано, война неизбежна.
В ответ премьер-министр отметил, что речь идет не о личности, а о политическом курсе.
«Я заявляю, что известные вам политические силы выступают за пересмотр мирного соглашения, и это очень опасно. Мы же, напротив, утверждаем, что мир установлен, и призываем народ встать на защиту мира», — сказал Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что 8 августа 2025 года в Вашингтоне были подписаны соответствующие документы, а 18 августа он обратился к общественности с посланием, объявляющим об установлении мира.
В ответ на замечание гражданина о том, что премьер-министр ранее заявлял, что если он не придет к власти, начнется война, Пашинян ответил, что такой формулировки он не давал.
«Я не говорил, что если я не приду к власти, но я говорил, что если к власти придут определенные силы. Это мой прогноз и убеждение, что в этом случае будет война», — подчеркнул он.
Премьер-министр добавил, что уверен в том, что большинство населения поддержит мирную программу.
«Я убежден, что большинство наших людей 7 июня выйдут на улицы и выступят за мир, и мы укрепим этот мир на институциональном уровне», — сказал Пашинян.