Արաղչին Գուտերեշին հայտնել է Հորմուզի նեղուցում «թշնամու նավերը» շրջափակելու օրինական իրավունքի մասին
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել է Հորմուզի նեղուցում «թշնամու նավերը» շրջափակելու իր երկրի օրինական իրավունքի մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Fars գործակալությունը։
Արաղչիի խոսքով՝ ներկայում Հորմուզի նեղուցում ոչ անվտանգ իրադրությունը «ԱՄՆ-ի և սիոնիստական ռեժիմի կողմից օրենքի խախտման և ագրեսիայի ուղղակի հետևանք է»։
Ըստ գործակալության՝ նախարարը նշել է, որ թշնամիներին և նրանց դաշնակիցներին պատկանող կամ նրանց հետ կապված նավերի տեղաշարժը կանխելը Իրանի՝ որպես ափամերձ պետության օրինական իրավունքն է։
Արաղչին ընդգծել է, որ Իրանի իրավասու մարմինները, գիտակցելով նեղուցում նավագնացության անվտանգությունն ապահովելու իրենց պատասխանատվությունը, «անհրաժեշտ միջոցներ են ձեռնարկել»։
Փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր նեղուցով նավագնացությունը գրեթե դադարել է, ինչի հետևանքով նավթի գինը կտրուկ աճել է։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջնաժամկետ էր տվել Իրանին Հորմուզի նեղուցը բացելու համար՝ սպառնալով հարվածել Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին։ Ավելի ուշ, սակայն, Թրամփը հայտարարել է, որ այդ վերջնաժամկետը հետաձգում է մինչև ապրիլի 6-ը։

Арагчи проинформировал Гутерриша о законном праве Ирана блокировать «вражеские суда» в Ормузском проливе
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в телефонном разговоре с Генеральным секретарем ООН Антонио Гутерришем заявил о законном праве своей страны блокировать «вражеские суда» в Ормузском проливе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Fars.
По словам Арагчи, нынешняя опасная ситуация в Ормузском проливе является «прямым следствием нарушения закона и агрессии со стороны США и сионистского режима».
По данным агентства, министр отметил, что предотвращение движения судов, принадлежащих или связанных с врагами и их союзниками, является законным правом Ирана как прибрежного государства.
Арагчи подчеркнул, что иранские власти, осознавая свою ответственность за обеспечение безопасности судоходства в проливе, «приняли необходимые меры».
С начала американо-израильских военных операций против Ирана 28 февраля судоходство в проливе практически остановилось, в результате чего цены на нефть резко выросли.
Президент США Дональд Трамп установил для Ирана крайний срок открытия Ормузского пролива, угрожая ударом по иранской энергетической инфраструктуре. Однако позже Трамп объявил, что переносит этот срок на 6 апреля.