Ամերիկյան ռազմաբազաները վտանգ են ստեղծել տարածաշրջանային երկրների համար. Արաղչի
Վերջին իրադարձություններն ապացուցեցին, որ իրենց տարածքում ամերիկյան ռազմաբազաների տեղակայումը թույլատրելը վտանգ է ստեղծում ընդունող երկրների համար, ոչ թե նպաստում դրանց անվտանգությանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Press TV-ից, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Այս պատերազմը  շատ ճշմարտություններ բացահայտեց, որոնցից մեկն այն է, որ ամերիկյան ռազմակայանները ոչ միայն չկարողացան անվտանգություն ապահովել ընդունող երկրների համար, այլ, ըստ էության, նրանց համար դարձան անապահովության աղբյուր։ Եթե այս երկրները հարվածի են ենթարկվում, ապա դա այդ բազաների ներկայության պատճառով է», - ասել է դիվանագետը։
Նա նաև անդրադարձել է տարածաշրջանի որոշ երկրների պնդումներին, թե նրանք թույլ չեն տվել իրենց տարածքն օգտագործել Իրանի դեմ հարվածների համար։
«Մենք չենք կարող հավատալ, որ դա տեղի է ունեցել՝ առանց այդ երկրների գիտության», - ասել է նա։
Արաղչին նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններ չեն ընթանում. իրենց հետ շատ երկրներ են կապվել, բայց Իրանը շարունակելու է պայքարը։

Американские военные базы стали угрозой регионально безопасности: Аббас Арагчи
Недавние события доказали, что разрешение на размещение американских военных баз на их территории создает угрозу для принимающих стран, а не способствует их безопасности. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Press TV, об этом сказал министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи.
“Эта война выявила много истин, одна из которых заключается в том, что американские военные базы не только не обеспечили безопасность принимающих стран, но и фактически стали для них источником опасности. Если эти страны подвергаются нападениям, то это происходит из-за присутствия этих баз”, — сказал дипломат.
Он также коснулся заявлений некоторых стран региона о том, что они не разрешили использовать свою территорию для ударов по Ирану.
“Мы не можем поверить, что это произошло без ведома этих стран”, — сказал он.
Арагчи также заявил, что никаких переговоров с Соединенными Штатами не ведется. Многие страны обращались к ним, но Иран продолжит сопротивление.