Թեհրանն անհամաչափ է համարում էլեկտրակայանները ոչնչացնելու Թրամփի սպառնալիքը
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին հղած նամակում նշել է, որ Թեհրանն անհամաչափ է համարում նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն սպառնալիքները, որ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանի էլեկտրակայաններին՝ ի պատասխան Հորմուզի նեղուցի շրջափակման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նամակը հրապարակվել է ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցչության կայքում։
Նա նշել է, որ էլեկտրակայաններին, գլխավորապես քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներին միտումնավոր հարվածներն իրենցից ներկայացնում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ներառյալ Ժնևյան կոնվենցիաների և դրա արձանագրությունների հիմնարար սկզբունքների լուրջ խախտում։
«Նման գրոհներն, ըստ էության, կլինեն ոչ ընտրովի և բացահայտորեն անհամաչափ», - ասվում է նամակում։
Գուտերեշից բացի, նամակը ստացողների թվում են ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Մայք Ուոլցը, որն այս ամիս նախագահում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի նախագահ Անալենա Բերբոքը։
Իրանի մշտական ներկայացուցիչը կոչ է արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներին «կանխել նման անօրինական գործողությունների իրականացումը», ինչպես նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն ուղղակի պատասխանատվություն կկրի «այս անօրինական սպառնալիքի պատճառով առաջացած ցանկացած հետևանքի, ինչպես նաև ցանկացած գործողության համար»։
Միևնույն ժամանակ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին Թրամփի կողմից հայտարարված սպառնալիքի ֆոնին կրկին ընդգծել է, որ Հորմուզի նեղուցը «փակ չէ»։
«Հորմուզի նեղուցը փակ չէ։ Նավերն ընդհատել են անցումը, քանի որ ապահովագրողները վախենում են ոչ թե Իրանի, այլ ձեր կողմից նախաձեռնված պատերազմից», - գրել է նա X սոցցանցում։
Լույս մարտի 22-ի գիշերը Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն հարվածներ կհասցնի իրանական էլեկտրակայաններին, եթե Թեհրանը 48 ժամվա ընթացքում չվերականգնի նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցով։

Тегеран считает угрозу Трампа уничтожить электростанции несоразмерной
Постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани направил Генеральному секретарю ООН Антонио Гутерришу письмо, в котором говорится, что Тегеран считает угрозы президента Дональда Трампа о том, что США нападут на иранские электростанции в ответ на блокаду Ормузского пролива, несоразмерными. Как сообщает Арменпресс, письмо было опубликовано на сайте постоянного представительства Ирана при ООН.
В нем отмечается, что преднамеренные нападения на электростанции, в основном на гражданские объекты, представляют собой серьезное нарушение основополагающих принципов международного гуманитарного права, включая Женевские конвенции и протоколы к ним.
«Такие нападения будут, по сути, неизбирательными и явно несоразмерными», — говорится в письме.
Помимо Гутерриша, письмо получили постоянный представитель США в ООН Майк Уолтц, председательствующий в Совете безопасности ООН в этом месяце, а также Анналена Бербок, президент 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Постоянный представитель Ирана призвал членов СБ ООН «предотвратить подобные незаконные действия» и подчеркнул, что США будут нести прямую ответственность за «любые последствия, вытекающие из этой незаконной угрозы, а также за любые предпринятые действия».
В то же время министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, в ответ на угрозу Трампа, вновь подчеркнул, что Ормузский пролив «не закрыт».
«Ормузский пролив не закрыт. Суда перестали проходить, потому что страховщики боятся войны, развязанной не Ираном, а вами», — написал он в социальной сети X.
В ночь на 22 марта Трамп объявил, что Соединенные Штаты нанесут удар по иранским электростанциям, если Тегеран не восстановит судоходство через Ормузский пролив в течение 48 часов.