Էմանուել Գրեգուարն ընտրվել է Փարիզի քաղաքապետ
Էմանուել Գրեգուարը՝ ձախ Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածուն, որն աջակցություն էր ստացել երկրի մյուս ձախ քաղաքական ուժերի կողմից, Փարիզի քաղաքապետ է ընտրվել մունիցիպալ ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է BFMTV-ն:
48-ամյա Գրեգուարը ստացել է ձայների 50,52%-ը՝ ինը տոկոսային կետով առաջ անցնելով Ֆրանսիայի մշակույթի նախկին նախարար Ռաշիդա Դատիից։
Միևնույն ժամանակ, Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնի երրորդ թեկնածուն՝ ձախ «Անկոտրում Ֆրանսիա» կուսակցության ներկայացուցիչ Սոֆի Շիկիրուն, ստացել է ընտրողների ձայների 7,96%-ը։
Գրեգուարը նախկինում Փարիզի ներկայիս քաղաքապետ Ան Իդալգոյի տեղակալն է եղել։
Դատին՝ աջ «Հանրապետականներ» կուսակցության թեկնածուն, որն ուներ կենտրոնամետ «Դեմոկրատական շարժման» և երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնի աջակցությունը, ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքների ամփոփումից հետո X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ քվեարկության արդյունքը «չի արդարացրել սպասումները»։

Эммануэль Грегуар избран мэром Парижа
Мэром Парижа по итогам второго тура муниципальных выборов избран Эммануэль Грегуар, кандидат от левой Социалистической партии, получивший поддержку других левых политических сил страны. Как передает Арменпресс, оОб этом сообщает BFMTV.
48-летний Грегуар получил 50,52% голосов, опередив на девять процентных пунктов бывшего министра культуры Франции Рашиду Дати.
В то же время третий кандидат на пост мэра Парижа, Софи Шикиру, представительница левой партии «Непокоренная Франция», получила 7,96% голосов.
Грегуар был заместителем нынешнего мэра Парижа Анн Идальго.
Дати, кандидат от правоцентристской партии «Республиканцы», пользовавшаяся поддержкой центристского Демократического движения и президента Эммануэля Макрона, после объявления результатов второго тура выборов написал на своей странице в социальной сети X, что результаты голосования «не оправдали ожиданий».