«Նոր ուժ» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Հայկ Մարությանն է
«Նոր ուժ» կուսակցությունը վարչապետի թեկնածու Հայկ Մարությանի գլխավորությամբ կմասնակցի Ազգային ժողովի 2026 թվականի ընտրությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարվեց կուսակցության հրավիրած միջոցառման ընթացքում։
«Մեր կուսակցությունը և մենք գնում ենք այս տարի ընտրությունների։ Մեր կուսակցությունն անկաշառ է, անկաշկանդ է, ազատ է, և ժողովուրդը եթե իր որոշումը կայացնի և մենք ստանձնենք այդ պատասխանատվությունը, պատրաստ ենք անմնացորդ ծառայել մեր ժողովրդին և Հայաստանին»,- ասաց Մարությանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց նաև կուսակցության նախընտրական ծրագիրը, որը բարեփոխումներ է նախատեսում տնտեսության, սոցիալական ապահովության, կրթության և մի շարք այլ ոլորտներում։ Կուսակցությունն ընդգծում է նաև, որ Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է միայն Եվրոպական չափանիշներով պետություն կառուցելու դեպքում։
«Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական Միությանն այլընտրանք չունի, Հայաստանը պետք է օր առաջ բանակցություններ սկսի ԵՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ»,-ասաց կուսակցության անդամ Գրիգոր Երիցյանը։
Հայկ Մարությանը Երևանի քաղաքապետ էր ընտրվել 2018 թ. սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում: Մարությանը գլխավորում էր «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակը: «Իմ քայլը» դաշինքը ստացել էր ընտրողների ձայների ավելի քան 81 տոկոսը:
2021 թվականի դեկտեմբերին Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, ինչի հետևանքով Մարությանը հեռացվեց պաշտոնից։

Actor and former mayor of Yerevan, Hayk Marutyan, will be the New Power party’s candidate for prime minister in the 2026 elections.
The New Power party, founded and led by Marutyan—who served as mayor of Yerevan from 2018 until his ousting in 2021—announced its bid for parliament on Saturday.
“We are running [for office] in this year’s elections,” Marutyan said at an event. “Our party is incorruptible, unconstrained, and free, and if the people make their decision and we assume that responsibility, we are ready to serve our people and Armenia with full dedication.”
During the event, the party’s pre-election program was also presented, outlining reforms in the economy, social welfare, education, and several other sectors. The party also emphasizes that Armenia’s development is only possible by building a state based on European standards.
“Armenia’s membership in the European Union has no alternative; Armenia must begin negotiations on EU accession as soon as possible,” said party member Grigor Yeritsyan.