«Նոր ուժ» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Հայկ Մարությանն է
«Նոր ուժ» կուսակցությունը վարչապետի թեկնածու Հայկ Մարությանի գլխավորությամբ կմասնակցի Ազգային ժողովի 2026 թվականի ընտրությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարվեց կուսակցության հրավիրած միջոցառման ընթացքում։
«Մեր կուսակցությունը և մենք գնում ենք այս տարի ընտրությունների։ Մեր կուսակցությունն անկաշառ է, անկաշկանդ է, ազատ է, և ժողովուրդը եթե իր որոշումը կայացնի և մենք ստանձնենք այդ պատասխանատվությունը, պատրաստ ենք անմնացորդ ծառայել մեր ժողովրդին և Հայաստանին»,- ասաց Մարությանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց նաև կուսակցության նախընտրական ծրագիրը, որը բարեփոխումներ է նախատեսում տնտեսության, սոցիալական ապահովության, կրթության և մի շարք այլ ոլորտներում։ Կուսակցությունն ընդգծում է նաև, որ Հայաստանի զարգացումը հնարավոր է միայն Եվրոպական չափանիշներով պետություն կառուցելու դեպքում։
«Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական Միությանն այլընտրանք չունի, Հայաստանը պետք է օր առաջ բանակցություններ սկսի ԵՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ»,-ասաց կուսակցության անդամ Գրիգոր Երիցյանը։
Հայկ Մարությանը Երևանի քաղաքապետ էր ընտրվել 2018 թ. սեպտեմբերի 23-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում: Մարությանը գլխավորում էր «Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակը: «Իմ քայլը» դաշինքը ստացել էր ընտրողների ձայների ավելի քան 81 տոկոսը:
2021 թվականի դեկտեմբերին Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը նախաձեռնեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, ինչի հետևանքով Մարությանը հեռացվեց պաշտոնից։

Айк Марутян — кандидат в премьер-министры от партии «Нор уж»
Партия «Нор уж» («Новая сила»), возглавляемая кандидатом в премьер-министры Айком Марутяном, примет участие в выборах в Национальное собрание 2026 года.
Как передает Арменпресс, об этом было объявлено во время мероприятия, организованного партией.
«Наша партия и мы идем на выборы в этом году. Наша партия неподкупна, свободна, не ограничена, и если народ примет свое решение, и мы возьмем на себя эту ответственность, мы готовы безоговорочно служить нашему народу и Армении», — заявил Марутян.
В ходе мероприятия также была представлена ​​предвыборная программа партии, предусматривающая реформы в экономике, социальном обеспечении, образовании и ряде других областей. Партия также подчеркивает, что развитие Армении возможно, только если государство будет построено в соответствии с европейскими стандартами.
«Членству Армении в Европейском союзе альтернативы нет. Армения должна как можно скорее начать переговоры о вступлении в ЕС», — заявил член партии Григор Ерицян.
Айк Марутян был избран мэром Еревана на выборах, состоявшихся 23 сентября 2018 года. Марутян возглавил список блока «Мой шаг». Блок «Мой шаг» получил более 81 процента голосов.
В декабре 2021 года фракция «Мой шаг» в Ереванском совете старейшин инициировала вотум недоверия мэру Айку Марутяну, в результате чего Марутян был отстранен от должности.