1.2 տարեկան երեխայի նկատմամբ բռնություն կիրառելու և սպանության փորձի մեջ մեղադրվող կինը 2 ամսով կալանավորվել է
«Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ օրերս «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն ընդունված 1.2 տարեկան երեխային պարբերաբար բռնության ենթարկելու, ինչպես նաև նրա նկատմամբ սպանության փորձի մեջ մեղադրվող կնոջ նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
«Արմենպրես»-ին ՀՀ դատախազությունից հայտնեցին, որ դատարանը որոշել է նրա նկատմամբ կալանք կիրառել երկու ամիս ժամկետով։
Ավելի վաղ ՀՀ դատախազությունից հայտնել էին, որ Արաբկիր վարչական շրջանում 1.2 տարեկան երեխայի նկատմամբ 2026 թվականի հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ պարբերաբար գործադրված ֆիզիկական ներգործության արդյունքում պատճառված ֆիզիկական ուժեղ ցավի, ինչպես նաև մարտի 15-ին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու դեպքերով դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երեխայի հոր երկրորդ կնոջ նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը) և 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (սպանության փորձ): Միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու։
Մարտի 16-ին հայտնի էր դարձել, որ «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 1.2 տարեկան տղա երեխա։ Բժիշկներին հաջողվել էր վերականգնել երեխայի սրտի աշխատանքը։ ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մարտի 18-ին հայտնել էր, որ երեխայի առողջական վիճակում դրական դինամիկա կա։

Мачеха 1,2-летнего ребенка, обвиняемая в насилии над ним и покушении на его убийство, арестована на 2 месяца
Женщина, обвиняемая в неоднократном насилии и покушении на убийство 1,2-летнего ребенка, недавно поступившего в Арабкирский медицинский центр с диагнозом «клиническая смерть», арестована.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на прокуратуру Республики Армения, суд принял решение о заключении ее под стражу на срок два месяца.
Ранее прокуратура возбудила публичное уголовное дело против второй жены отца ребенка по статье 196, часть 2, пункт 3 Уголовного кодекса (причинение тяжких телесных повреждений или тяжких душевных страданий несовершеннолетнему) и статье 44-155, часть 2, пункт 3 (покушение на убийство). В суд было подано ходатайство о применении меры пресечения в виде лишения свободы.
16 марта стало известно, что 1,2-летний мальчик был доставлен в Арабкирский медицинский центр с диагнозом «клиническая смерть». Врачи смогли восстановить функцию сердца ребенка. Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян 18 марта заявил о положительной динамике в состоянии здоровья ребенка.