Իսրայելը հայտարարել է Իրանի հետախուզության նախարարին սպանելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ գիշերը իսրայելական կողմի հարձակման հետևանքով սպանվել է Իրանի հետախուզության նախարար Էսմայիլ Խաթիբը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Իրանական կողմը դեռևս որևէ մեկնաբանություն չի արել այս լուրի առնչությամբ։
Կացը նշել է, որ ինքը և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն լիազորել են զինվորականներին սպանել թիրախավորված իրանցի ցանկացած այլ բարձրաստիճան պաշտոնյայի՝ առանց լրացուցիչ հաստատման անհրաժեշտության։
Մարտի 17-ին ամերիկա-իսրայելական ուժերի հարձակման հետևանքով Իրանում սպանվել էր Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին։ Նա Իրանի ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան է, որը զոհվել է ԱՄՆ-իսրայելական հարձակումների հետևանքով՝ Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի՝ փետրվարի 28-ի սպանությունից ի վեր։

Израиль объявил об убийстве министра разведки Ирана
Министр обороны Израиля Исраэль Кац объявил, что министр разведки Ирана Эсмаил Хатиб был убит в результате израильского удара минувшей ночью. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Иранская сторона пока не прокомментировала эту новость.
Кац отметил, что он и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху разрешили военным убивать любых других высокопоставленных иранских чиновников, ставших целью удара, без необходимости дополнительного подтверждения.
17 марта  секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана, Али Лариджани был убит в результате атаки американо-израильских сил. Он самый высокопоставленный иранский чиновник, убитый в результате американо-израильского удара с момента убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи 28 февраля.