1 տարեկան երեխայի նկատմամբ պարբերաբար բռնություն է կիրառել նրա հոր երկրորդ կինը. վերջինիս կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել
«Կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն ընդունված 1.2 տարեկան երեխան պարբերաբար բռնության է ենթարկվել իր հոր երկրորդ կնոջ կողմից, իսկ մարտի 15-ին կինը երեխայի նկատմամբ սպանության փորձ է իրականացրել։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ դատախազությունից՝ մանրամասնելով, որ կնոջ նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
«Արաբկիր վարչական շրջանում 1 տարեկան երեխայի նկատմամբ 2026 թվականի հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ պարբերաբար գործադրված ֆիզիկական ներգործության արդյունքում պատճառված ֆիզիկական ուժեղ ցավի, ինչպես նաև մարտի 15-ին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու դեպքերով դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երեխայի հոր երկրորդ կնոջ նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (անչափահասի նկատմամբ ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը) և 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (սպանության փորձ): Միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու»,-հայտնել են դատախազությունից:
Մարտի 16-ին հայտնի էր դարձել, որ «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 1.2 տարեկան տղա երեխա։ Բժիշկներին հաջողվել էր վերականգնել երեխայի սրտի աշխատանքը, սակայն նրա վիճակը շարունակում է ծանր մնալ, բժիշկները շարունակում են պայքարել նրա կյանքի համար։ Լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել, որ երեխային ծեծել էր նրա հոր ընկերուհին։
Քննչական կոմիտեից էլ հայտնել էին, որ երեխայի նկատմամբ բռնություն կիրառելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում սպանության փորձի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, նախաքննության ընթացքում 1 անձ ձերբակալվել է:

1,2-летний ребенок регулярно подвергался насилию со стороны второй жены отца; подано ходатайство о ее аресте
1,2-летний ребенок, поступивший в медицинский центр «Арабкир» с диагнозом «клиническая смерть», регулярно подвергался насилию со стороны второй жены отца, а 15 марта женщина попыталась убить малыша.
Об Арменпресс сообщили в прокуратуре Армении, уточнив, что в отношении женщины возбуждено уголовное дело по статье 196, часть 2, пункт 3 и статье 44-155, часть 2, пункт 3 Уголовного кодекса.
«В административном районе Арабкир по делам о причинении тяжких телесных повреждений в результате регулярного сильного физического воздействия на годовалого ребенка в период с 22 января по 10 марта 2026 года включительно, а также о незаконном умышленном лишении жизни 15 марта прокуратура возбудила публичное уголовное дело против второй жены отца ребенка по статье 196, часть 2, пункт 3 Уголовного кодета (причинение тяжких телесных повреждений или тяжких душевных страданий несовершеннолетнему) и статье 44-155, часть 2, пункт 3 (покушение на убийство). В суд подано ходатайство о применении меры пресечения в виде лишения свободы», — сообщила прокуратура.
16 марта стало известно о поступлении в Арабкирский медицинский центр 1,2-летнего мальчика с диагнозом «клиническая смерть». Врачи смогли восстановить работу сердца ребенка, но его состояние остается тяжелым, врачи продолжают бороться за его жизнь. СМИ сообщили, что ребенка избила подруга его отца.
Следственный комитет также сообщил, что в Ереванском следственном отделе Следственного комитета Республики Армения возбуждено уголовное дело по обвинению в покушении на убийство, и в ходе предварительного расследования арестован один человек.