Քրեական ոստիկանությունը նախորդ տարվա ընթացքում բացահայտել ու կանխել է 12 սպանության նախապատրաստություն
2025 թվականին ՀՀ-ում արձանագրվել է սպանության նախապատրաստության 12 բացահայտված դեպք։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ դա կարևոր արդյունք է օպերատիվ աշխատանքի տեսանկյունից։
Նախարարը նշել է, որ եթե դիտարկվեն նախորդ տարիների ցուցանիշները՝ սկսած 2010-ականներից մինչև 2024 թվականը, ապա նման բացահայտումները տարեկան կազմել են մեկ, երկու կամ երեք դեպք։ Իսկ 2025 թվականին այդ թիվը հասել է 12-ի, ինչը, ըստ նախարարի, նշանակում է, որ հնարավոր է եղել կանխել 12 մարդու սպանություն։
Արփինե Սարգսյանի խոսքով՝ սպանությունների մի մասը պլանավորված բնույթ է կրում, երբ առկա է նախապատրաստություն, դերաբաշխում և հստակ նպատակադրում։ Նրա համոզմամբ՝ հենց այսպիսի դեպքերում է հատկապես կարևորվում իրավապահ համակարգի օպերատիվ աշխատանքը, քանի որ պետությունը հնարավորություն է ստանում ժամանակին բացահայտել և կանխել հանցագործությունը։
Միաժամանակ նախարարը շեշտել է, որ սա չի նշանակում, թե համակարգում խնդիրներ չկան։ Ըստ նրա՝ առկա են թե՛ գործիքակազմի հարստացման, թե՛ աշխատակիցների կրթության, թե՛ իրավապահ մարմինների միջև ավելի կուռ համագործակցության խնդիրներ։
«Եվ մենք այս ամենը հենց որպես խնդիր ենք արձանագրում, որպեսզի այս տարվա ընթացքում կրկին կենտրոնացնենք մեր ջանքերը՝ օպերատիվ աշխատանքը բարելավելու վրա», -ընդգծել է Ներքին գործերի նախարարը։

За прошедший год уголовная полиция выявила и предотвратила 12 случаев подготовки убийств
Как передает Арменпресс, об этом заявила министр внутренних дел Республики Армения Арпине Саргсян, добавив, что это важный результат — с точки зрения оперативной работы.
Министр отметила, что если посмотреть на показатели предыдущих лет, начиная с 2010-х годов и до 2024 года, то таких случаев было один, два или три в год. А в 2025 году это число достигло 12, что, по словам министра, означает, что удалось предотвратить убийство 12 человек.
По мнению Арпине Саргсян, некоторые убийства носят спланированный характер, когда есть подготовка, распределение ролей и четкое определение цели. Она считает, что именно в таких случаях оперативная работа правоохранительных органов особенно важна, поскольку государство получает возможность своевременно выявить и предотвратить преступление.
В то же время министр подчеркнула, что это не означает отсутствия проблем в системе. По ее словам, существуют вопросы по расширению инструментария, обучению сотрудников и более тесному сотрудничеству между правоохранительными органами.
«И мы фиксируем все это именно как проблему, чтобы в течение этого года вновь сосредоточить усилия на улучшении оперативной работы», — подчеркнула министр внутренних дел.