IDBank-ը հայտարարում է IDDistributor ֆինանսական գործիքի գործարկման մասին
IDBank-ը ներկայացնում է IDDistributor նորարարական թվային հարթակը, որը միավորում է վճարումների ավտոմատացումն ու շրջանառու կապիտալի հասանելիությունը մեկ ամբողջական լուծման մեջ։ Նախաձեռնությունը համաֆինանսավորում է Հելվետաս շվեյցարական ինտերկոոպերացիայի RECONOMY ներառական և կանաչ տնտեսության զարգացման ծրագիրը։
Ի՞նչ է IDDistributor-ը
IDDistributor-ը ժամանակակից ֆինանսական գործիք է, որը հնարավորություն կտա մատակարար կամ արտադրող կազմակերպությունների առաքիչներին ընդունել վճարումներ առևտրի կետերից՝ անվտանգ և ամբողջությամբ անկանխիկ եղանակով։
Գործիքը միաժամանակ լուծում է բիզնես համագործակցության երկու առանցքային խնդիր։ Առաջինը՝ մատակարարների և առևտրի կետերի միջև հաշվարկների գործընթացի պարզեցում և թվայնացում՝ այն դարձնելով արագ, անկանխիկ և լիովին վերահսկելի։ Երկրորդը՝ միկրո և փոքր բիզնեսների համար ֆինանսական ճկունության ապահովում՝ Rocket Distributor նախահաստատված վարկային սահմանաչափի միջոցով։
Հարթակը ոչ միայն պարզեցնում է մատակարարման պահին վճարման գործընթացը, այլև բարձրացնում է գործարքների թափանցիկությունը և արդյունավետությունը՝ նվազեցնելով կանխիկի շրջանառության հետ կապված ռիսկերը։
Ֆինանսների հասանելիություն և բիզնեսի կայուն աճ
IDDistributor-ի միջոցով նույնիսկ Հայաստանի հեռավոր համայնքներում գործող միկրո և փոքր բիզնեսները ստանում են արագ ֆինանսավորման և անվտանգ անկանխիկ վճարումների հասանելիություն։
Լուծումը ստեղծում է միջավայր, որտեղ վճարումները և ֆինանսավորումը գործում են միասին՝ աջակցելով բիզնեսների կայուն աճին, շրջանառության մեծացմանը և գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Ինչպե՞ս է աշխատում համակարգը
Համակարգը գործում է երկու հավելվածների՝ IDDistributor-ի և IDBusiness Mobile-ի փոխկապակցված աշխատանքի միջոցով։
- IDDistributor-ը նախատեսված է մատակարար կազմակերպությունների առաքիչների,
- IDBusiness Mobile-ը՝ առևտրային կետերի համար։
Մատակարարման պահին առաքիչը IDDistributor հավելվածում մուտքագրում է վճարման համար անհրաժեշտ տվյալները, ձևավորում QR-կոդ, իսկ առևտրային կետը IDBusiness Mobile հավելվածով սքանավորում է այն և կատարում վճարումը ինչպես իր կազմակերպության՝ IDBank-ի հաշիվներին առկա դրամական միջոցներից, այնպես էլ նորարարական Rocket Distributor վարկային սահմանաչափով:
Վճարումը կատարվում է ակնթարթորեն, և գումարն անմիջապես փոխանցվում է մատակարար ընկերության բանկային հաշվին՝ հասանելի դառնալով մատակարար կամ արտադրող ընկերությանը և ապահովելով գործընթացների արագությունն ու անխափանությունը։
Rocket Distributor․ շրջանառու կապիտալի ճկուն կառավարման լուծում
IDDistributor-ի կարևորագույն բաղադրիչներից է Rocket Distributor վարկային գործիքը։
Եթե առևտրային կետը տվյալ պահին չունի բավարար շրջանառու միջոցներ, ապա կարող է օգտագործել IDBank-ի կողմից նախահաստատված վարկային սահմանաչափը և անմիջապես իրականացնել մատակարարման դիմաց վճարումը։
Այս մեխանիզմը թույլ է տալիս.
- բարելավել բիզնես գործընթացները,
- ապահովել մատակարարման անընդհատությունը,
- ավելի արդյունավետ կառավարել շրջանառու կապիտալը,
- արագացնել ապրանքաշրջանառությունը։
Վարկային սահմանաչափը սահմանվում է Բանկի կողմից՝ ելնելով առևտրային կետի վարկունակությունից և կարող է պարբերաբար վերանայվել։ Առևտրային կետը, գնորդներից ընդունելով անկանխիկ վճարումներ, կկարողանա հեշտությամբ մարել Rocket Distributor վարկը կամ կուտակել միջոցները իր IDBank-ի հաշվին՝ այդպիսով հեշտությամբ իրականացնելով ապրանքաշրջանառության և դրա դիմաց վճարումների ընդունման ու կատարման գործընթացները։ Ընդ որում, Rocket Distributor վարկը մարելուն պես, սահմանաչափը անմիջապես կվերականգնվի և առևտրային կետը կկարողանա նորից օգտագործել այն հաջորդ պատվերների համար։

IDBank объявляет о запуске финансового инструмента IDDistributor
IDBank представляет IDDistributor — инновационную цифровую платформу, объединяющую автоматизацию платежей и доступ к оборотному капиталу в одном комплексном решении. Инициатива софинансируется программой RECONOMY, финансируемой Швецией и реализуемой Helvetas, направленной на развитие инклюзивной и зеленой экономики.
Что такое IDDistributor
IDDistributor — это современный финансовый инструмент, который позволяет поставщикам и производителям принимать платежи в точках продаж безопасным и полностью безналичным способом.
Инструмент одновременно решает две ключевые задачи делового сотрудничества. Первая — упрощение и цифровизация процесса расчетов между поставщиками и торговыми точками, делая его быстрым, безналичным и полностью прозрачным. Вторая — обеспечение финансовой гибкости для микро- и малых предприятий благодаря предварительно одобренной кредитной линии Rocket Distributor.
Платформа не только упрощает процесс оплаты в точке доставки, но и повышает прозрачность и эффективность транзакций, снижая риски, связанные с оборотом наличных денежных средств.
Доступ к финансированию и устойчивый рост бизнеса
С помощью IDDistributor даже микро- и малые предприятия, работающие в отдаленных регионах Армении, получают доступ к быстрому финансированию и безопасным безналичным платежам.
Решение формирует среду, в которой платежи и финансирование работают совместно, поддерживая устойчивый рост бизнеса, увеличивая оборот и укрепляя партнерские отношения.
Как работает система
Система работает благодаря взаимосвязанной работе двух приложений — IDDistributor и IDBusiness Mobile.
· Приложение IDDistributor предназначено для компаний-поставщиков,
· IDBusiness Mobile — для торговых точек.
В момент поставки экспедитор в приложении IDDistributor вводит необходимые данные для оплаты и формирует QR-код, после чего торговая точка сканирует его через приложение IDBusiness Mobile и выполняет оплату как за счет денежных средств, имеющихся на счетах организации в IDBank, так и за счет инновационного кредитного лимита Rocket Distributor.
Оплата осуществляется мгновенно, и средства сразу перечисляются на банковский счет компании-поставщика, становясь доступными для поставщика или производителя и обеспечивая скорость и бесперебойность процессов.
Rocket Distributor: гибкое решение для управления оборотным капиталом
Одним из ключевых компонентов IDDistributor является кредитный инструмент Rocket Distributor.
Если у торговой точки в данный момент недостаточно оборотного капитала, она может воспользоваться кредитным лимитом, предварительно одобренным Банком, и сразу оплатить поставку.
Этот механизм позволяет
· улучшить бизнес-процессы;
· обеспечивать непрерывность поставок;
· более эффективно управлять оборотным капиталом;
· ускорять оборот товаров.
Кредитный лимит устанавливается Банком на основе оценки кредитоспособности продавца и может периодически пересматриваться. Продавец, принимающий безналичные платежи от покупателей, сможет легко погашать кредит Rocket Distributor или аккумулировать средства на своем счете в IDBank, тем самым упрощая процессы оборота товаров, приема и осуществления платежей.
После полного погашения кредита Rocket Distributor лимит автоматически восстанавливается, и продавец сможет снова использовать его для последующих заказов.