«TAIEX» ծրագրի ձևաչափով փորձագիտական խորհրդատվություն է տրամադրվել արագ փչացող ապրանքների կառավարման վերաբերյալ
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի և Էկոնոմիկայի նախարարության համագործակցությամբ` Եվրոպական հանձնաժողովի «TAIEX» (Technical Assistance and Information Exchange) ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել են արագ փչացող, պահպանության կարճ ժամկետ ունեցող կամ պահպանման հատուկ ռեժիմ պահանջող ապրանքների կառավարման վերաբերյալ դաշտային և լսարանային վերապատրաստման դասընթացներ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ՍԱՏՄ-ից հայտնում են, որ «TAIEX»-ի իտալացի փորձագետները հայ մասնագետներին տրամադրել են փորձագիտական խորհրդատվություն, գործնական ուղեցույցներ Տեխնիկական աջակցության և տեղեկատվության փոխանակման գործիքի ներդրման վերաբերյալ, որի նպատակը սննդամթերքի անվտանգության և մաքսային ընթացակարգերի ոլորտում ԵՄ ստանդարտների ներդրումն է՝ ներառելով մաքսային ձևակերպումների արագացումը, արագ փչացող ապրանքների ջերմային շղթայի պահպանումը և հետբերքահավաքային կառավարումը՝ սննդային վատնումները կրճատելու, արագ փչացող ապրանքների կորուստները կանխելու համար։
Դասընթացի շրջանակներում փորձագետները հայ մասնագետների հետ կիսվել են եվրոպական լավագույն փորձառությամբ՝ ներկայացնելով շուտ փչացող ապրանքների կառավարման ոլորտում իրավական և գործնական շրջանակների կատարելագործման ու տեղայնացման արդյունավետ մոտեցումները: Քննարկվել են արագ փչացող ապրանքների արդյունավետ կառավարման ոլորտում սառնարանային շղթայի ապահովման, պահպանման, վերամշակման, լոգիստիկայի, փորձարկման մեթոդաբանության, կենսաբանական նույնականացման, ինչպես նաև կենդանական և ոչ կեն դանական ծագման արտադրանքի համապատասխանության փաստաթղթերի գնահատման հարցերը։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը, ողջունելով Իտալիայից ժամանած փորձագետներին, ընդգծել է «TAIEX» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող դասընթացների արդյունավետությունը, քանզի, հաշվի առնելով, որ ձկնամթերքը, բանջարեղենը, մրգերը և թարմ կտրած ծաղիկները դասվում են առավել շուտ փչացող ապրանքների շարքին, դասընթացները կնպաստեն ԵՄ շուկայի պահանջներին համապատասխանեցմանը, արտահանման պատրաստվածության բարձրացմանը և ագրոպարենային ոլորտում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առևտրի դիվերսիֆիկացման համար անհրաժեշտ հիմքերի ստեղծմանը։

В рамках программы TAIEX были организованы консультации экспертов по вопросам обращения со скоропортящимися товарами
В сотрудничестве с Инспекционным органом безопасности пищевых продуктов и Министерством экономики Армении  в рамках программы Европейской комиссии TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange) были организованы полевые и теоретические учебные курсы по вопросам обращения со скоропортящимися товарами, товарами с коротким сроком годности или требующими особого режима хранения.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Инспекционный орган, итальянские эксперты программы TAIEX предоставили армянским специалистам консультации и практические рекомендации по внедрению инструмента технической помощи и обмена информацией, целью которого является внедрение стандартов ЕС в области безопасности пищевых продуктов и таможенных процедур, включая ускорение таможенного оформления, поддержание термической цепи скоропортящихся товаров и послеуборочную обработку для сокращения пищевых отходов и предотвращения потерь скоропортящихся товаров.
В рамках обучения эксперты поделились с армянскими специалистами передовым европейским опытом, представив эффективные подходы к совершенствованию и локализации правовых и практических рамок в области управления скоропортящимися товарами. Обсуждались вопросы обеспечения холодовой цепи, хранения, переработки, логистики, методологии испытаний, биологической идентификации, а также оценки документов о соответствии продукции животного и неживотного происхождения в сфере эффективного управления скоропортящимися товарами.
Заместитель руководителя Инспекционного органа Айк Саргсян, приветствуя экспертов из Италии, подчеркнул эффективность проведенных в рамках программы TAIEX тренингов, поскольку, учитывая, что к наиболее скоропортящимся товарам относятся рыбная продукция, овощи, фрукты и свежесрезанные цветы, эти тренинги будут способствовать соблюдению требований рынка ЕС, повышению экспортной готовности и созданию необходимых основ для среднесрочной и долгосрочной диверсификации торговли в агропродовольственном секторе.