Էկոնոմիկայի նախարարությունը մեկնաբանել է ՌԴ-ի կողմից Հայաստանի սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը կասեցնելու լուրը
Օրերս ռուսական մամուլը գրել էր, որ հուլիսի 10-ից Ռուսաստանի հավատարմագրման դաշնային ծառայությունը («Ռոսակկրեդիտացիա») առաջին անգամ 12 ամսով կասեցրել է Հայաստանի սերտիֆիկացման մարմինների փաստաթղթերի գործողությունը։
Խոսքը թեթև արդյունաբերության արտադրանքի համար նախատեսված չորս սերտիֆիկատների և սննդամթերքի համար տրված հայտարարագրի մասին է, որոնք տրամադրվել են «ԱՐՄՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի և «ԱՐՄ-ՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի կողմից։
Հարցի շուրջ պարզաբանում ստանալու նպատակով «Արմենպրես»-ը դիմել էր ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը, որտեղից մեզ տեղեկացրին, որ նախարարության ենթակայությամբ գործող Հավատարմագրման ազգային մարմնի կողմից դեռևս 2026 թվականի ապրիլի 21-ից է դադարեցվել «ԱՐՄ-ԹԵՍՏ» ՍՊԸ-ի արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմնի հավատարմագրումը:
««ԱՐՄ-ԹԵՍՏ» ՍՊԸ-ի արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմինը իր գործունեության ընթացքում խախտել է ԵԱՏՄ համապատասխանության գնահատման ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերով սահմանված պահանջները (տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջներին արտադրանքի համապատասխանության հայտարարագրման և սերտիֆիկացման ընթացակարգերը)։ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությունը, կարևորելով համապատասխանության գնահատման գործընթացների օրինականության ապահովումը, գործող օրենսդրության պահանջներին համապատասխան կիրառել է վերոնշյալ սերտիֆիկացման մարմնի նկատմամբ նախատեսված անհրաժեշտ միջոցները։ Ինչ վերաբերում է գրությամբ նշված «ԱՐՄՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմնին, ապա տեղեկացնում ենք, որ «ԱՐՄՏԵՍՏ» ՍՊԸ-ի ներկայացրած դիմումի հիման վրա 2024 թվականի հունվարի 18-ից դադարեցվել է նշված արտադրանքի սերտիֆիկացման մարմնի հավատարմագրումը»,- ասված է նախարարության պարզաբանման մեջ:

Министерство экономики Армении прокомментировало приостановление Россией действия документов армянских органов по сертификации
На днях российская пресса написала, что с 10 июля Федеральная служба аккредитации России («Росакредитация») впервые за 12 месяцев приостановила действие документов армянских органов по сертификации.
Речь идёт о четырёх сертификатах на продукцию лёгкой промышленности и декларации на пищевую продукцию, выданных ООО «АРМТЕСТ» и ООО «АРМ-ТЕСТ».
Для уточнения вопроса «Арменпресс» обратился в Министерство экономики Республики Армения, откуда получил информацию о том, что Национальный орган по аккредитации, действующий при Министерстве, еще  21 апреля 2026 года приостановил аккредитацию органа по сертификации продукции ООО «АРМ-ТЕСТ».
«Орган по сертификации продукции ООО «АРМ-ТЕСТ» в ходе своей деятельности нарушил требования, установленные законодательными актами, регулирующими сферу оценки соответствия ЕАЭС (процедуры декларирования и сертификации соответствия продукции требованиям технических регламентов). Министерство экономики Республики Армения, придавая большое значение обеспечению законности процессов оценки соответствия, применило необходимые меры в отношении вышеупомянутого органа по сертификации в соответствии с требованиями действующего законодательства.
Что касается упомянутого в письме органа по сертификации продукции ООО «АРМТЕСТ», сообщаем вам, что на основании заявления, поданного ООО «АРМТЕСТ», аккредитация указанного органа по сертификации продукции приостановлена ​​с 18 января 2024 года», — говорится в пояснении министерства.