Իսրայելը հարված է հասցրել Բեյրութի հայաբնակ թաղամասերից մեկին
Իսրայելը հարված է հասցրել Բեյրութի հյուսիսային ծայրամասում գտնվող Նաբաա շրջանի Բուրջ Համուդ թաղամասին, որի բնակչության մեծամասնությունը հայեր են։ Հարվածի հետևանքով բնակարաններից մեկում հրդեհ է բռնկվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Գործակալությունը նշում է, որ վերջին օրերի ռազմական գործողությունների և 2024 թվականին «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի միջև հակամարտության ընթացքում հայկական այս թաղամասն առաջին անգամ է հարվածի ենթարկվում։
Զոհերի և տուժածների մասին տեղեկություններ չեն ստացվել։
Բացի այդ, Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է, որ վաղ առավոտյան Իսրայելը թիրախավորել է Բեյրութի հարավ-արևմտյան ափամերձ Ջնահ թաղամասը։ Հարվածի հետևանքով մեկ մարդ է զոհվել։
Հարվածներից հետո Իսրայելի բանակը հայտարարել է, որ Բեյրութում թիրախավորել է «Հեզբոլլահ»-ի անդամի։ Երկու թաղամասերն էլ հեռու են Բեյրութի հարավային արվարձաններից, որոնց բնակիչներին Իսրայելի բանակը տարհանման հրահանգներ է տվել։
Փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժումը սկսել է հարվածներ հասցնել Իսրայելին՝ հաջակցություն Իրանի։ Իսրայելն էլ պատասխան ռազմական գործողություններ է սկսել «Հեզբոլլահ»-ի դեմ՝ թիրախավորելով Բեյրութը և Լիբանանի հարավային շրջանները։ Հարվածների զոհ է դարձել գրեթե 690 մարդ։

An Israeli strike has hit a residential apartment building in Burj Hammoud, a suburb northeast of Beirut, Lebanon, according to multiple reports.
AP reported that the Israeli strike hit an apartment in the Nabaa neighborhood, leaving it engulfed in flames. Nabaa, on Beirut’s northern outskirts within the densely populated Burj Hammoud district, is home to a sizable Armenian community.
No casualties were immediately reported.
Local authorities reported that Israeli airstrikes had earlier targeted the southwestern suburbs of Beirut, killing one person in Jnah.
Israel says it is targeting Hezbollah members and infrastructure.
Israel began a military campaign targeting Hezbollah after the U.S. and Israel launched their war on Iran, which prompted Hezbollah to target Israel. Lebanese authorities say that nearly 690 people have been killed in the attacks.
Shahan Kandaharian, Editor-in-Chief of the Beirut-based Aztag Daily, told Armenpress that no Lebanese-Armenian residents were injured or killed in the attack allegedly targeting a Hezbollah member in Nabaa.