Իրանում արձագանքել են պատերազմն արագ ավարտելու մասին Թրամփի հայտարարությանը
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) արձագանքել է Իրանում պատերազմը շուտով ավարտելու մասին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը՝ նշելով, որ իրենք «կորոշեն պատերազմի ավարտը»։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Իր հերթին, Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ամերիկյան PBS News հեռուստաալիքի հետ զրույցում հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ է շարունակել հարձակումները այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է։ Նա նաև բացառել է բանակցությունները։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանը պատրաստվում էր «մեկ շաբաթվա ընթացքում» հարձակվել ԱՄՆ-ի վրա։ Միևնույն ժամանակ նա նշել էր, որ Իրանի դեմ պատերազմը կարճատև կլինի, բայց դեռ վերջնական հաղթանակի հասնել չի հաջողվել։ Մերձավոր Արևելքում հակամարտության շուտափույթ ավարտի մասին Թրամփի հայտարարությունից հետո նավթի գինը նվազել է։
ԻՀՊԿ-ն նաև հայտարարել է, որ Թեհրանը թույլ չի տա նույնիսկ «մեկ լիտր նավթ» արտահանել տարածաշրջանից, եթե ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումները շարունակվեն։
Նավթի գինն աճել է Հորմուզի նեղուցի շուրջ լարվածության աճի ֆոնին։ Նեղուցը կարևոր նշանակություն ունի համաշխարհային էներգետիկ շուկայի համար, քանի որ աշխարհի նավթի մոտ մեկ հինգերորդն անցնում է այնտեղով։
Այս իրավիճակը կայունացնելու համար Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստ է ժամանակավորապես մեղմացնել նավթի հետ կապված պատժամիջոցները մի շարք երկրների նկատմամբ։

КСИР ответил на заявление Трампа о быстром прекращении войны
Корпус стражей исламской революции (КСИР) ответил на заявление президента США Дональда Трампа о скором завершении войны в Иране, заявив: “именно мы решаем, когда закончится война”. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в интервью американскому телеканалу PBS News заявил, что его страна готова продолжать действия столько, сколько потребуется. Он также исключил возможность переговоров.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Иран был готов атаковать США “в течение недели”. При этом он отметил, что война против Ирана будет короткой, но окончательной победы еще не достигнуто. Цены на нефть упали после заявления Трампа о скором завершении конфликта на Ближнем Востоке.
КСИР также заявил, что Тегеран не позволит экспортировать из региона даже “один литр нефти”, если удары США и Израиля продолжатся.
Цены на нефть выросли на фоне усиления напряженности вокруг Ормузского пролива. Пролив имеет решающее значение для мирового энергетического рынка, поскольку через него проходит около пятой части мировой нефти.
Для стабилизации ситуации Трамп заявил, что США готовы временно ослабить санкции, связанные с нефтью, в отношении ряда стран.
28 февраля США и Израиль начали совместные военные операции против Ирана, обвинив Тегеран в разработке ракетной и ядерной программы. Иран отрицает эти обвинения и отвечает ударами по Израилю, а также по энергетическим объектам и американским военным базам в странах региона.