Իրանում տեղի ունեցող զարգացումները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Իրանում ընթացող ռազմական գործողությունների կողմերին կոչ է արել ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը և պահպանել միջազգային իրավունքը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ֆոն դեր Լայենը գրել է X-ի իր միկրոբլոգում։
«Իրանում տեղի ունեցող զարգացումները լուրջ մտահոգություն են առաջացնում։ Մենք սերտ շփումներ ենք պահպանում տարածաշրջանի մեր գործընկերների հետ։ Միջուկային անվտանգության ապահովումը և ցանկացած գործողության կանխումը, որը կարող է հանգեցնել լարվածության հետագա սրման կամ խաթարել չտարածման գլոբալ ռեժիմը, խիստ կարևոր նշանակություն ունի: Եվրամիությունը լայնածավալ պատժամիջոցներ է սահմանել՝ ի պատասխան Իրանի արյունարբու ռեժիմի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գործողությունների և հետևողականորեն առաջ է մղել դիվանագիտական ջանքերը՝ ուղղված միջուկային և բալիստիկ ծրագրերի խնդիրների լուծմանը բանակցությունների միջոցով: ԵՄ անդամ պետությունների հետ սերտ համագործակցությամբ մենք կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի տարածաշրջանում ԵՄ քաղաքացիները կարողանան ապավինել մեր համակողմանի աջակցությանը։ Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն, պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը և լիովին պահպանել միջազգային իրավունքը»,- գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն ընդգծել է, որ Եվրոպական հանձնաժողովը վերահաստատում է տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության պահպանման իր հանձնառությունը։

События в Иране вызывают серьезную озабоченность: Урсула фон дер Ляйен
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен призвала стороны, участвующие в продолжающихся военных операциях в Иране, проявлять максимальную сдержанность, защищать гражданское население и соблюдать международное право.
Как передает Арменпресс, фон дер Ляйен написала об этом в своем микроблоге X.
«События в Иране вызывают серьезную озабоченность. Мы поддерживаем тесный контакт с нашими партнерами в регионе. Обеспечение ядерной безопасности и предотвращение любых действий, которые могут еще больше обострить напряженность или подорвать глобальный режим нераспространения, имеют первостепенное значение. Европейский союз ввел широкомасштабные санкции в ответ на действия кровожадного иранского режима и Корпуса стражей исламской революции и последовательно предпринимает дипломатические усилия для урегулирования вопросов ядерной и баллистической программ путем переговоров. В тесном сотрудничестве с государствами-членами ЕС мы предпримем все необходимые шаги, чтобы граждане ЕС в регионе могли рассчитывать на нашу всестороннюю поддержку. Мы призываем все стороны проявлять максимальную сдержанность, защищать гражданское население и в полной мере соблюдать международное право», — написала глава Европейской комиссии.
Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что Европейская комиссия подтверждает свою приверженность поддержанию безопасности и стабильности в регионе.