Մխիթար Հայրապետյանը Ինժեներական քաղաքում հանդիպել է ինժեներական համայնքի հետ
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը փետրվարի 26-ին այցելել է Ինժեներական քաղաք՝ Բարձր տեխնոլոգիական աքսելերատորի նորաբաց Ground Zero վենչուրային սրճարանում մասնակցելու ինժեներական համայնքի հետ հանդիպմանը, որին ներկա էին Ինժեներական քաղաքի ավելի քան 20 ռեզիդենտ ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Նախարար Հայրապետյանը ողջունել է ներկաներին՝ ընդգծելով, որ վենչուրային սրճարանի ներկայությունը Ինժեներական քաղաքում ունի կարևոր նշանակություն. նման հարթակները ձևավորում են բաց և վստահելի միջավայր, որտեղ ծնվում են նոր գաղափարներ, խրախուսվում են ստեղծարար մտածողությունը, մասնագիտական երկխոսությունը և փորձի փոխանակումը։ Նրա համոզմամբ՝ նման ոչ ֆորմալ, բայց բովանդակային շփումները հաճախ դառնում են նոր գործընկերությունների, համատեղ նախագծերի և ներդրումային նախաձեռնությունների սկիզբ՝ նպաստելով համայնքի համախմբմանը և երկարաժամկետ զարգացմանը։
Անդրադառնալով Կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններին՝ նախարար Հայրապետյանը կարևորել է Հայաստանում ինժեներական կարողությունների շարունակական զարգացումը։ Այս համատեքստում Հայրապետյանն ընդգծել է, որ Ինժեներական քաղաքի մոդելի ընդլայնումն ու տարածումը մարզերում պետական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից են։
Ground Zero-ի հիմնադիր Կարեն Գյուլբուդաղյանը ներկայացրել է նախաձեռնության գաղափարական հիմքերը՝ շեշտելով, որ նախագիծը ոչ միայն առևտրային գործունեություն է, այլև համայնքային յուրօրինակ հարթակ և մոդել։ Նրա խոսքով՝ տարածքը նախատեսված է ծառայելու որպես նոր գաղափարների ձևավորման, մասնագիտական քննարկումների, միջոցառումների կազմակերպման և համայնքային ակտիվության խթանման կենտրոն։
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները, առաջարկներն ու հարցադրումները, իսկ նախարարը կիսվել է ոլորտի զարգացման տեսլականով և Կառավարության ռազմավարական մոտեցումներով։ Քննարկվել են ոլորտի զարգացմանն առնչվող առաջնահերթություններն ու համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև Հայաստանի ինժեներական ոլորտի համար բացվող նոր հնարավորությունները և առկա մարտահրավերները։

Министр высокотехнологичной промышленности Армении в Инженерном городке провел встречу с представителями инженерного сообщества
26 февраля министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян посетил Инженерный городок, где пшровел встречу с представителями инженерного сообщества. Встреча прошла в недавно открытом венчурном кафе Ground Zero акселератора высокотехнологичных компаний, на которой присутствовали представители более чем 20 компаний-резидентов Инженерного городка.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Министерство высокотехнологичной промышленности Армении.
Министр Айрапетян приветствовал присутствующих, подчеркнув роль такого кафе в Инженерном городке. Он заметил, что такие платформы формируют открытую и доверительную среду, где рождаются новые идеи, поощряется творческое мышление, профессиональный диалог и обмен опытом. Такие неформальные, но значимые контакты часто становятся началом новых партнерств, совместных проектов и инвестиционных инициатив, способствуя укреплению и долгосрочному развитию сообщества.
Коснувшись стратегических приоритетов правительства, министр Айрапетян подчеркнул важность непрерывного развития инженерных возможностей Армении. Он подчеркнул, что расширение и распространение модели Инженерного городка и в районах является ключевым направлением государственной политики.
Карен Гюльбудагян, основатель Ground Zero, представил идеологические основы инициативы, подчеркнув, что проект является не только коммерческой деятельностью, но и уникальной общественной платформой и моделью. По его словам, территория призвана служить центром формирования новых идей, профессиональных дискуссий, организации мероприятий и продвижения общественной деятельности.
Участники встречи представили свои наблюдения, предложения и вопросы, а министр поделился видением развития сектора и стратегическими подходами правительства. Были обсуждены приоритеты и возможности сотрудничества, связанные с развитием сектора, а также новые возможности и существующие вызовы для инженерного сектора Армении.