Մխիթար Հայրապետյանը Los Angeles Times-ում ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումն ու հեռանկարները
Հեղինակավոր Los Angeles Times պարբերականը հրապարակել է ծավալուն զեկույց՝ նվիրված Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին և երկրի ներդրումային գրավչությանը։
Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, արձանագրված առաջընթացն ու առաջիկա նպատակները պարբերականի հետ զրույցում ներկայացրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն՝ ընդգծելով, որ երկիրը քայլ առ քայլ վերածվում է տարածաշրջանային տեխնոլոգիական հանգույցի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող համակարգային բարեփոխումներին՝ շեշտադրելով պետական աջակցության 7-ամյա ծրագրի նշանակությունը, որի շրջանակում ներդրվել են հարկային արտոնություններ և ֆինանսական աջակցության մրցունակ մեխանիզմներ՝ նպատակ ունենալով արագացնել տեխնոլոգիական ոլորտի աճը և բարձրացնել միջազգային մրցունակությունը։
Ծրագրով՝ տեխնոլոգիական ընկերություններին տրամադրվում է մինչև 60% եկամտային հարկի հետվերադարձ՝ նոր աշխատատեղերի ստեղծման, արտերկրից մասնագետների ներգրավման դեպքում, մինչև 50% փոխհատուցում՝ աշխատակիցների վերապատրաստման ծախսերի համար, ինչպես նաև շահութահարկի և շրջանառության հարկի արտոնյալ պայմաններ՝ գիտահետազոտական աշխատանքներ և փորձարարական մշակումներ (R&D) իրականացնող կազմակերպությունների համար։
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ թեև Հայաստանը սահմանափակ ռեսուրսներով փոքր երկիր է, սակայն տեխնոլոգիական ոլորտը հասել է զգալի հաջողությունների։ Ներկայում ոլորտում ներգրավված է ավելի քան 50,000 աշխատակից, իսկ տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը ՀՆԱ-ում ապահովում է ավելի քան 7% մասնաբաժին՝ արձանագրելով կայուն և դինամիկ աճ։
Նախարարի խոսքով՝ երկրի ռազմավարական նպատակն է «կոդ գրող» երկրից վերածվել իրական տեխնոլոգիական հանգույցի, որտեղ նախագծվում, արտադրվում և ամբողջ աշխարհին է առաջարկվում հայկական բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքը։
Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ օտարերկրյա ներդրողների համար Հայաստանում չկա որևէ իրավական սահմանափակում կամ պահանջ՝ տեղական ընկերությունների հետ պարտադիր գործընկերության վերաբերյալ։ Փոխարենը, բազմաթիվ կորպորացիաներ ձեռք են բերում հայկական ստարտափներ կամ համագործակցում են նրանց հետ՝ բացառիկ տաղանդներ և ինովացիոն ռեսուրսներ ներգրավելու նպատակով։
Անդրադառնալով ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը՝ նախարարն ընդգծել է, որ այն դիտարկվում է որպես ոլորտի կենսունակության և երկարաժամկետ աճի հիմք։ Վերջին տարիներին Հայաստանը ձևավորել է ակտիվ նորարարական միջավայր՝ շնորհիվ միջազգային գործընկերությունների և աքսելերացիոն ծրագրերի։ Մասնավորապես, Երևանում մշտական ներկայություն ունի աշխարհի խոշորագույն աքսելերատորներից մեկը՝ ամերիկյան Plug and Play-ը, որը սերտորեն համագործակցում է պետական հատվածի հետ՝ աջակցելով հայկական ընկերություններին գլոբալ շուկաներ դուրս գալու և միջազգային հարթակներում դիրքավորվելու հարցում։
Որպես հայկական տեխնոլոգիական մտքի հաջողության օրինակ՝ նախարարը մատնանշել է Picsart ընկերությունը, որը տեղական փոքր ստարտափից վերածվել է միլիարդավոր դոլարների գնահատմամբ (unicorn) գլոբալ հսկայի։
Մխիթար Հայրապետյանն անդրադարձել է նաև արհեստական բանականության (AI) զարգացմանը՝ այն բնորոշելով որպես Հայաստանի միջազգային մրցունակության բարձրացման առանցքային և ռազմավարական ուղղություն։
Այս համատեքստում նախարարը հատուկ կարևորել է 2025թ օգոստոսի 8-ին ստորագրված Հայաստան-ԱՄՆ փոխըմբռնման հուշագիրը, որը նշանավորում է համագործակցության նոր փուլ՝ արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում։ Մխիթար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ ԱԲ զարգացումը, այդ թվում՝ Firebird-ի հետ իրականացվող նախագիծը և ԱԲ տվյալների կենտրոնների (Data Centers) ենթակառուցվածքների տեղակայումը, ունեն ռազմավարական նշանակություն։
Մխիթար Հայրապետյանը ներկայացրել է նաև ԱԲ վիրտուալ ինստիտուտի գործունեությունը, որը նորարարներին և ստարտափներին առաջարկում է անհրաժեշտ ամպային (cloud) ռեսուրսներ ու պատրաստի տեխնոլոգիական լուծումներ՝ խթանելով արհեստական բանականության ոլորտում նոր նախագծերի արագ և արդյունավետ իրականացումը։

Мхитар Айрапетян представил в газете Los Angeles Times развитие и перспективы технологического сектора Армении
Авторитетная газета Los Angeles Times опубликовала обширный репортаж, посвященный перспективам развития Армении и инвестиционной привлекательности страны.
В интервью газете министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян представил стратегию развития технологического сектора РА, достигнутый прогресс и будущие цели, подчеркнув, что страна постепенно превращается в региональный технологический узел.
По сообщению «Арменпресс», Мхитар Айрапетян затронул системные реформы, проводимые Министерством высокотехнологичной промышленности РА, подчеркнув важность 7-летней программы государственной поддержки, в рамках которой были введены налоговые льготы и механизмы конкурентной финансовой поддержки, направленные на ускорение роста технологического сектора и повышение международной конкурентоспособности.
Программа предоставляет технологическим компаниям до 60% возмещения подоходного налога в случае создания новых рабочих мест, привлечения специалистов из-за рубежа, до 50% компенсации расходов на обучение сотрудников, а также льготные условия по налогу на прибыль и налогу с оборота для организаций, занимающихся научными исследованиями и разработками (R&D).
Мхитар Айрапетян отметил, что, несмотря на то, что Армения — небольшая страна с ограниченными ресурсами, технологический сектор добился значительных успехов. В настоящее время в этом секторе занято более 50 000 сотрудников, а доля технологической отрасли в ВВП составляет более 7%, демонстрируя стабильный и динамичный рост.
По словам министра, стратегическая цель страны — превратиться из страны «программистов» в настоящий технологический центр, где армянская высокотехнологичная продукция проектируется, производится и предлагается всему миру.
Мхитар Айрапетян подчеркнул, что в Армении нет никаких юридических ограничений или требований для иностранных инвесторов в отношении обязательного партнерства с местными компаниями. Вместо этого многие корпорации приобретают армянские стартапы или сотрудничают с ними, чтобы привлечь исключительные таланты и инновационные ресурсы.
Затронув тему развития стартап-экосистемы, министр подчеркнул, что она считается основой жизнеспособности и долгосрочного роста сектора. В последние годы Армения сформировала активную инновационную среду благодаря международным партнерствам и программам акселерации. В частности, один из крупнейших в мире акселераторов, американский Plug and Play, постоянно присутствует в Ереване и тесно сотрудничает с государственным сектором, поддерживая армянские компании в выходе на мировые рынки и позиционировании на международных платформах.
В качестве примера успеха армянской технологической мысли министр привел компанию Picsart, которая превратилась из небольшого местного стартапа в глобального гиганта с миллиардной оценкой (единорог).
Мхитар Айрапетян также затронул тему развития искусственного интеллекта (ИИ), охарактеризовав его как ключевое и стратегическое направление повышения международной конкурентоспособности Армении.
В этом контексте министр особо подчеркнул важность подписанного 8 августа 2025 года меморандума о взаимопонимании между Арменией и США, который знаменует собой новый этап сотрудничества в области ИИ и полупроводников. Мхитар Айрапетян подчеркнул, что развитие ИИ, включая проект, реализованный с Firebird, и развертывание инфраструктуры центров обработки данных для ИИ, имеют стратегическое значение.
Мхитар Айрапетян также представил деятельность виртуального института ИИ, который предоставляет новаторам и стартапам необходимые облачные ресурсы и готовые технологические решения, способствуя быстрой и эффективной реализации новых проектов в области искусственного интеллекта.