Հայաստանի կառավարությունը Գյումրիի ռուսական ռազմաբազան փակելու ծրագրեր չունի
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում, Լեհաստանում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, այդ մասին ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ներկաներից մեկի հարցին, թե արդյոք Հայաստանի կառավարությունը դիմելու է Ռուսաստանին Գյումրիում ռուսական ռազմաբազան փակելու հարցով։
«Ինչ վերաբերում է մեր երկրում ռուսական ռազմական ներկայությանը, դուք գիտեք, որ վերջին տարիներին ինչ-որ բան տեղի ունեցավ։ Մինչև 2024 թվականը Հայաստանի սահմանային անցակետերի մեծ մասը գտնվում էին Ռուսաստանի հսկողության ներքո կամ այնտեղ կար ռուս սահմանապահների ներկայություն, օրինակ, մեր միջազգային օդանավակայանում։ Սակայն ներկայում մեր սահմանների բոլոր սահմանային անցակետերը վերահսկվում են Հայաստանի սահմանապահների կողմից։ Բնականաբար, մենք շնորհակալ ենք Ռուսաստանին։ Որպես նորանկախ պետություն՝ մենք 90-ականների սկզբին կարողություններ չունեինք այդ տեսակի ծառայություններ մատուցելու, բայց ներկայում մենք կարող ենք, և մենք զարգացնում ենք մեր կարողությունները։
Մենք որևէ պլան, ծրագրեր ու մտահոգություններ չունենք՝ կապված ռուսական ռազմաբազայի ներկայության հետ։ Մենք սերտ գործընկերներ ենք Ռուսաստանի հետ, ունենք շատ սերտ տնտեսական, քաղաքական կապեր»,- մանրամասնել է ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին։ «Դա կապված է որոշ իրադարձությունների հետ, որոնք տեղի ունեցան 2022 թվականին։ Հայաստանը հիասթափված էր ՀԱՊԿ-ից, քանի որ, ունենալով օրինական պարտավորություն, ՀԱՊԿ-ն հավուր պատշաճի չարձագանքեց Հայաստանի անվտանգության մարտահրավերներին։ Բայց մյուս կողմից մենք ասում ենք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները վերափոխման փուլում ենք։ Մենք ներկայում նոր հարաբերություներ ենք ձևավորում Ռուսաստանի հետ։ Մենք, իհարկե, վճռական ենք և կցանկանայինք զարգացնել մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, բայց միանշանակ է, որ այդ հարաբերությունները փոխվում են բազմաթիվ գործոնների պատճառով։ Շատ կարևոր է ընդգծել, որ 2020 թվականի նոյեմբերին Ռուսաստանի և Ռուսաստանի նախագահի դերը վճռորոշ եղավ Ադրբեջանի հետ հրադադարի հաստատման հարցում»,- ասել է Փաշինյանը։

Armenia has no concerns, does not seek closure of Russian military base in Gyumri, says Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan said that his administration does not seek the closure of the Russian military base located in Gyumri, Armenia.
During a meeting with diplomats and analysts at the Polish Institute of International Affairs, a Warsaw-based think tank, during his official visit to Poland, a member of the audience asked the Armenian Prime Minister whether he planned to request Russia to close the base in Gyumri.
“As for the Russian military presence in our country, you know that some changes have taken place in recent years. Until 2024, most of Armenia’s border checkpoints were under Russian control, or there was a presence of Russian border guards, for example, at our international airport. However, currently, all of our border checkpoints are controlled by Armenian border guards. Naturally, we are grateful to Russia. As a newly independent state in the early 1990s, we did not have the capacity to provide such services, but now we do, and we are developing our capabilities. We have no plans or concerns regarding the presence of the Russian military base. We are close partners with Russia and maintain strong economic and political ties,” the Prime Minister of Armenia elaborated.
He highlighted that Armenia has frozen its membership in the CSTO.
“This is related to certain events that took place in 2022. Armenia was disappointed with the CSTO because, despite its legal obligations, it did not adequately respond to Armenia’s security challenges. On the other hand, we say that Armenia’s relations with Russia are undergoing a transformation. We are currently shaping a new relationship with Russia. Of course, we are determined and would like to develop our relations with Russia, but it is clear that these relations are changing due to multiple factors. It is also very important to emphasize that in November 2020, Russia and the role of the Russian President were decisive in establishing a ceasefire with Azerbaijan,” Pashinyan said.