Միայն 2026 թվականին Կառավարությունը ուղիղ կամ անուղղակի կերպով 30 800 դրամով ավելացնում է ավագ սերնդի ներկայացուցիչների սոցիալական երաշխիքների ծավալը. Նվեր Կոստանյան
Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Նվեր Կոստանյանն անդրադարձել է ապրիլի 1-ից թոշակներն ու նպաստները բարձրացնելու Կառավարության որոշման շուրջ տարբեր շրջանակների կողմից հնչող մեկնաբանություններին։
««Հայաքվե» կոչվող միավորումը շատ ծանր է տարել կենսաթոշակների և նպաստների բարձրացման լուրը։ Առավոտից իրենց տեղը չեն գտնում․ նկատեցի, որ արդեն մի քանի անհոդաբաշխ ու անտրամաբանական մեկնաբանություններ են տվել այս թեմայով։ Խմբակի հայտարարությունների զավեշտը հասել է այնտեղ, որ սկսել են պնդել, թե իբր թոշակների բարձրացման որոշումը իրենց ինչ-որ ստորագրահավաքի հետևանք է։
Մեր քաղաքացիների բարեկեցության շարունակական բարձրացումը եղել և մնում է ՀՀ կառավարության առաջնահերթությունների շարքում, կենսաթոշակները և նպաստները բարձրացվել և բարձրացվում են պարբերաբեր՝ ընդ որում թե՛ հետվճարի գործիքի կիրառմամբ, թե՛ ապրիլի 1-ից նաև ուղիղ բարձրացման միջոցով։
65-ից բարձր անձանց առողջության ապահովագրության համար պետության կողմից հունվարի 1-ից վճարվող ամսական 10 800 դրամ գումարը, կենսաթոշակների և նպաստների՝ ապրիլի 1-ից 10 000 դրամով բարձրացումը, ինչպես նաև անկանխիկ գործարքներից հունվարի 1-ից տրվող 20% հետվճարը՝ (ևս մինչև 10 000 դրամ) էականորեն նպաստում են մեր ավագ սերնդի ներկայացուցիչների կենսապայմանների բարելավմանը։
Ստացվում է, որ միայն 2026-ին Կառավարությունը ուղիղ կամ անուղղակի կերպով 30 800 դրամով ավելացնում է մեր ավագ սերնդի ներկայացուցիչներին տրվող սոցիալական երաշխիքների ծավալը, ինչը ահռելի քայլ է մեր ավագ սերնդի բարեկեցության բարձրացման ուղղությամբ։
Տեսա նաև մեկնաբանություններ, թե այս քայլը հատուկ արվում է ընտրություններից առաջ՝ ներքաղաքական նպատակներով։ Այս հայտարարությունն անում են անձինք, ում իշխանության տարիներին Հայաստանում ծերության նպաստը 16 000 դրամ էր։ Քաղաքական հենց այս շրջանակի ներկայացուցիչներն էին, որ մարդկանց «փարոս» համակարգի միջոցով միտումնավոր պահում էին աղքատության մեջ, որպեսզի ընտրությունից ընտրություն մեկ շիշ ձեթով, տուկի թելով, 10 000 դրամով դարձնեն ձայնավաճառ։ Փաստերն ինքնին խոսուն են, ավելացնելու ոչինչ չունեմ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Նվեր Կոստանյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ 2026 թվականի ապրիլի 1-ից Հայաստանում կենսաթոշակներն ու նպաստները կբարձրանան։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ հայտնել էր, որ հիմնական կենսաթոշակի սանդղակը բարձրացնելու են 10 հազար դրամով, ինչը նշանակում է, որ կենսաթոշակառուների մեծ մասի թոշակը կբարձրանա 10 հազար դրամով։ 10 հազար դրամով բարձրանալու է նաև նվազագույն կենսաթոշակը՝ 36 հազար դրամից դառնալով 46 հազար դրամ։

Только в 2026г. правительство Армении прямо или косвенно увеличивает размер социальных гарантий для представителей старшего поколения на 30 800 драмов - Нвер Костанян
Пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Армении Нвер Костанян прокомментировал заявления различных кругов относительно решения правительства о повышении с 1 апреля пенсий и пособий.
«Объединение под названием «Айакве» (Армянский референдум) очень резко отреагировало на новость о повышении пенсий и пособий. С самого утра они не могут найти себе места. Я заметил, что они уже сделали несколько бессвязных и нелогичных комментариев по этому поводу. Абсурдность заявлений группы достигла того уровня, что они начали утверждать, будто решение о повышении пенсий является результатом какого-то сбора подписей ими.
Непрерывное улучшение благосостояния наших граждан было и остается одним из приоритетов правительства РА, пенсии и пособия периодически повышались и повышаются как за счет использования механизма возврата средств, так и путем прямого повышения с 1 апреля.
Ежемесячная сумма в 10 800 драмов, выплачиваемая государством за медицинское страхование лиц старше 65 лет с 1 января, повышение пенсий и пособий Увеличение на 10 000 драмов с 1 апреля, а также 20% возврат средств по безналичным операциям с 1 января (до 10 000 драмов) значительно улучшат условия жизни нашего старшего поколения.
Получается, что только в 2026 году правительство прямо или косвенно увеличит размер социальных гарантий, предоставляемых нашему старшему поколению, на 30 800 драмов, что является огромным шагом к повышению благосостояния нашего старшего поколения.
Я также видел комментарии о том, что этот шаг предпринимается специально перед выборами, в внутриполитических целях. Эти заявления делают люди, которые во время своего пребывания у власти выплачивали пособие по старости в Армении в размере 16 000 драмов. Именно представители этого политического круга намеренно держали людей в нищете с помощью системы «маяков», чтобы превратить их в добросовестных торговцев за бутылку масла, кусок веревки или 10 000 драмов от выборов к выборам. Факты говорят сами за себя, мне нечего добавить», — написал Нвер Костанян на своей странице в Facebook, сообщает «Арменпресс».
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян объявил, что с 1 апреля 2026 года в Армении повысятся пенсии и пособия. Министр труда и социальных дел Республики Армения Арсен Торосян сообщил, что базовая шкала пенсии будет увеличена на 10 тысяч драмов, то есть пенсия большинства пенсионеров увеличится на 10 тысяч драмов. Минимальная пенсия также увеличится на 10 тысяч драмов, с 36 тысяч драмов до 46 тысяч драмов.