Լուվրի տնօրենը հրաժարական է տվել խոշոր կողոպուտի և թանգարանում բազմաթիվ այլ խնդիրների պատճառով
Փարիզի աշխարհահռչակ Լուվր թանգարանի տնօրեն Լորենս դե Կարը փետրվարի 24-ին հրաժարական է տվել 2025 թ. հոկտեմբերին տեղի ունեցած կողոպուտի, անվտանգության և շենքային պայմանների, ինչպես նաև աշխատակիցների գործադուլների պատճառով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France 24 պարբերականը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ընդունել է դե Կարի հրաժարականի դիմումը։
Հոկտեմբերին թանգարանից գողացվել էին 88 միլիոն եվրոյի զարդեր, որոնք դեռ չեն վերադարձվել։ Նապոլեոն III-ի կնոջ՝ ֆրանսիական կայսրուհի Եվգենիայի թագը վնասվել էր։
Թանգարանում աշխատավարձի և վատ պայմանների առնչությամբ դժգոհությունը հանգեցրել է գործադուլների և թանգարանի աշխատանքի ժամանակ առ ժամանակ դադարեցման։ Փետրվարի կեսերին Լուվրում նաև խողովակ էր պայթել հայտնի «Մոնա Լիզայի» մոտ։ Ջրի արտահոսքից վնասվել էին թանկարժեք գրքեր։
Վերջերս նաև բացահայտվել էր տոմսերի հետ կապված խարդախություն, որը թանգարանին 10 միլիոն եվրոյի վնաս էր հասցրել։

Директор Лувра подала в отставку на фоне крупного ограбления и множества других проблем в музее
Директор Лувра Лоранс де Кар подала в отставку 24 февраля из-за крупного ограбления в октябре 2025 года, проблем с безопасностью и состоянием здания, а также забастовки сотрудников. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает France 24.
Президент Франции Эммануэль Макрон принял отставку Лоранс де Кар.
В октябре из музея были украдены ювелирные изделия на сумму 88 миллионов евро, которые до сих пор не возвращены. Была повреждена корона супруги Наполеона III, императрицы Евгении Французской.
Недовольство заработной платой и плохими условиями труда в музее привело к забастовкам и периодическим приостановкам работы. В середине февраля в Лувре прорвало трубу возле знаменитой Моны Лизы. Ценные книги были повреждены в результате протечки воды.
Недавно также было раскрыто мошенничество с билетами, которое нанесло музею ущерб в размере 10 миллионов евро.