ԵՄ երկրների զինված ուժերի ներկայությունը Պարսից ծոցի տարածաշրջանում այսուհետ «այլ կերպ կդիտարկվի». Բաղայի
Եվրամիության անդամ երկրների զինված ուժերի ներկայությունը Պարսից ծոցում և տարածաշրջանում այլ կերպ կդիտարկվի, քանի որ դրանք այժմ դասակարգվում են որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Mehr գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային:
«Այսուհետ ԵՄ 27 անդամ պետությունների զինված ուժերի ներկայությունը մեր տարածաշրջանում և Պարսից ծոցում կդիտարկվի այլ կերպ, քանի որ դրանք այժմ կհամարվեն ահաբեկչական կազմակերպություններ, և կարող եք կռահել, թե ինչպիսին կլինեն դրա հետևանքները և ազդեցությունը», - ասել է դիվանագետը:
ԵՄ խորհուրդը փետրվարի 19-ին պաշտոնապես որոշել էր Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ճանաչել ահաբեկչական կազմակերպություն: Ի պատասխան՝ փետրվարի 21-ին Իրանը ԵՄ բոլոր անդամ երկրների ռազմածովային և ռազմաօդային ուժերը ներառել է ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքում:

Присутствие вооруженных сил стран ЕС в регионе Персидского залива отныне будет «восприниматься по-другому» - Багаи
Присутствие вооруженных сил государств-членов Европейского союза в Персидском заливе и регионе будет восприниматься по-другому, поскольку теперь они классифицируются как террористические организации. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на агентство «Мехр», об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи.
«Отныне присутствие вооруженных сил 27 государств-членов ЕС в нашем регионе и Персидском заливе будет восприниматься по-другому, поскольку теперь они будут считаться террористическими организациями, и вы можете догадаться, каковы будут последствия и влияние», — сказал дипломат.
19 февраля Совет ЕС официально признал Корпус стражей исламской революции террористической организацией. В ответ на это 21 февраля Иран включил военно-морские и военно-воздушные силы всех государств-членов ЕС в число террористических организаций.