Եվրոպական հանձնաժողովը պահանջում է, որ ԵՄ գործարանները 50 անգամ ավելացնեն զենքի արտադրությունը
Եվրոպական հանձնաժողովը Եվրամիության երկրների ռազմարդյունաբերական համալիրից պահանջում է, որ ԵՄ երկրները 50 անգամ ավելացնեն արտադրությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է պաշտպանության և տիեզերքի հարցերով եվրահանձնակատար Անդրյուս Կուբիլյուսը՝ ելույթ ունենալով Մադրիդում պաշտպանական համաժողովում։
Նա կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստաի կողմից Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր Կիևը «50 անգամ ավելացրել է ռազմական արտադրությունը»։
«Եվրոպական հավակնությունները պետք է լինեն նույնը։ Պետք է կառուցվեն նոր գործարաններ, պետք է օգտագործվեն նորագույն սարքավորումներ, պետք է ներգրավվեն որակյալ աշխատողներ այդքան զենք արտադրելու համար», - նշել է նա։
Եվրահանձնակատարի խոսքով՝ դրա համար ԵՄ երկրները պետք է արդյունաբերությանը երաշխավորեն «զենքի երկարաժամկետ և կայուն պահանջարկ», որը, նրա պնդմամբ, անհրաժեշտ է Եվրոպայում խաղաղության համար։
Կուբիլյուսը ԵՄ անդամներին կոչ է արել օրենսդրական մակարդակում «ամրագրել խոշոր ռազմական պաշարների պահպանման անհրաժեշտությունը», որպեսզի ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունները վստահություն ունենան ներդրումների հուսալիության հարցում:

Европейская комиссия требует от заводов ЕС увеличить производство вооружений в 50 раз
Европейская комиссия требует от военно-промышленного комплекса стран Европейского союза увеличить производство в 50 раз. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил европейский комиссар по обороне и космосу Андриус ​​Кубилюс, выступая на оборонной конференции в Мадриде.
Он выразил мнение, что с начала военных действий России на Украине Киев «увеличил военное производство в 50 раз».
«Европейские амбиции должны быть такими же. Необходимо строить новые заводы, использовать новейшее оборудование, привлекать квалифицированных рабочих для производства такого количества оружия», — отметил он.
По словам европейского комиссара, для этого страны ЕС должны гарантировать отрасли «долгосрочный и стабильный спрос на оружие», что, по его мнению, необходимо для мира в Европе.
Кубилюс призвал членов ЕС «закрепить на законодательном уровне необходимость поддержания больших военных запасов», чтобы предприятия военно-промышленного комплекса были уверены в надежности своих инвестиций.